Валерій Захаров живе у Лагідному Сватівського району. Чотири роки тому вирішив упорядкувати там ставок, аби місцеві мешканці влітку могли приходити сюди купатися. А ще Валерій запустив рибу у ставок і облаштував спеціальні місця для рибалок. Мешканці Лагідного рибалять там безкоштовно. 

Валерій народився у Лагідному (раніше було Комсомольське - ред.). Йому 57 років. Сім’я Захарових займається сільським господарством. Каже роботи і без ставка вистачає, але сумно було дивитися як водойма заростає і міліє. От і вирішив упорядкувати.

У селі живе більше сотні людей. Та дехто із селян виступили проти цієї ідеї. Каже, з цього приводу наслухався чимало образливих слів на свою адресу. А потім люди заспокоїлися, коли побачили, що все робиться для них.

Водойма розташована приблизно за кілометр від села. Площа її 2,3 гектара, а з прибережною зоною всі три. Глибина ставка у різних місцях п’ять-сім метрів. А щоб він наповнювався і вода не застоювалася, є насипна дамба. Час від часу її ремонтують та прочищають переливну трубу. Тому вода чиста, бо проточна.

«Я взявся за упорядкування ставку не для заробітку, а чисто для душі і людей»

Ще п’ять років тому ставок не був привабливим — береги позаростали бур'янами, дамба пошкодилася, місць для купання не було, бо високі зарості очерету не давали підступитися до води, риба майже пропала. Найбільше про це жалкували діти та місцеві рибалки.

Ставок з висоти сьогодніСтавок з висоти сьогодні Валерій Захаров

— Я взявся за упорядкування ставку не для заробітку, а чисто для душі і заради людей. Може за чотири роки й небагато зробив, але щоб постійно доглядати за водоймою треба багато часу. А в мене сільське господарство. Я сам не рибалка на відміну від моєї жінки Ольги. Вона завзята рибачка. Може пропадати на ставку днями й ночами. Та й за порядком там більше вона наглядає. А ще часто дає завдання що там треба зробити, — сміється Валерій.

Ольга ЗахароваВалерій Захаров
Племінниця МашаВалерій Захаров
Родина на відпочинку

Чоловік розповів, що спочатку упорядкували береги — покосили траву, завезли пісок, облаштували місця для купання. Навіть вбиральні поставили для відпочивальників. Ще відремонтували греблю, за якою теж постійно доглядають.

— Знаєте, після впорядкування наш ставок став популярним місцем відпочинку не тільки жителів Сватівщини. Вода тут завжди чиста, бо постійно оновлюється. Поповнюється водойма з природних джерел. Сюди відпочивати приїжджають цілими родинами навіть з інших районів зі своїми наметами та необхідним приладдям для риболовлі. Особливо багато людей на вихідних, — каже Валерій. — Тому й постало питання встановлення вагончика для чергового та вбиралень для відпочиваючих.

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
 

Ще ставок став популярним, бо тут завжди тепла вода. Він розташований так, що з південного боку відкритий для сонця, а з північного — закритий від вітру. Вода нагрівається швидко, охолоджується повільно, а зранку взагалі «парує». Тому тут комфортно купатися у будь-яку пору доби. 

Допомагають слідкувати за порядком на ставку і місцеві підлітки. А організовує їх Максим Гулько. У нього своїх двоє дітей, тому він це робить за власної ініціативи. Ще Максим поставив біля свого двору дитячий майданчик, де приходять гратися всі діти села.

— Загалом за цим пляжем ми з дітьми слідкуємо. Валерій Васильович завіз туди піску. Цим піском ми услали дно водойми, де купаються і діти. Також розчистили берег і теж розкидали там пісок, щоб можна було загоряти. Ще косимо траву, збираємо сміття. Іноді допомагають батьки дітей, але здебільшого прибирають самі підлітки. Плануємо ще встановити урни для сміття. Хоча деяким людям, мабуть, це не дуже допоможе, якщо вони не звикли за собою прибирати, — каже Максим.

«Ставки, як живі істоти, відчувають свій зв’язок із людьми» 

За словами Валерія, ставок доходу ніякого не приносить, скоріше навпаки — самі витрати. Для жителів села рибалка безкоштовна, а для приїжджих всього 100 гривень. Чоловік каже, що ця плата чисто символічна, щоб вистачило на прибирання території.

— Дехто з приїжджих рибалок пропонує і більші гроші, бо задоволені уловом, але я не беру. Я утримую ставок не заради заробітку. Засмучує те, що не всі відпочивальники порядні люди. Одні після себе все сміття складають у спеціальні мішки та забирають із собою. А є такі, що залишають весь непотріб прямо на березі. Навіть якщо й пакують у мішки, то безпритульні собаки у пошуках їжі ці мішки розривають, і тоді ми збираємо сміття по всьому березі, — розповідає Валерій.

Щоб водилася риба у водоймі Валерій щовесни запускає туди малька 

Каже, за три попередні роки запустив більше трьохсот кілограмів.

— Але це дуже багато і ставок затісний для такої кількості вже дорослої риби. Запускав малька голландського та дзеркального карпа, а ще трохи амура. Наступної весни хочу запустити трохи малька вже інших видів. Є в ставку і аборигенні види риб, в тому числі хижі — щука, наприклад. Рибу крупних видів — таких як товстолоб, не запускаю, бо на вудку вони не ловляться, а сіткою ми не дозволяємо рибалити, — каже чоловік.

Люди не завжди цінують те, що роблять інші

На думку Валерія Захарова, люди не завжди цінують те, що роблять інші. Особливо це стосується тих, хто приїжджає відпочивати. За його словами, біля ставка неодноразово висаджували молоді дерева, але їх чомусь постійно ламають.

Ще бувають неприємні сюрпризи серед відпочивальників, коли ті вип’ють зайвого. Тому Валерій встановив на березі вагончик, зробив там зовнішнє освітлення. Коли є відпочивальники, на ставку обов’язково чергує людина, щоб уникнути неприємностей.

Ще веде перемовини з керівництвом району електромереж, щоб встановити два стовпа для освітлення пляжу. Каже, люди з села часто приходять купатися увечері, коли вже впораються з домашньою роботою і хочеться, щоб було світло.

Водойма живе поки потрібна людям

Валерій каже, у Луганській області багато таких невеликих покинутих водойм і щоб їх впорядкувати потрібне тільки бажання когось із місцевих жителів або громади в цілому. Звісно, якісь витрати неминучі, але якщо є трохи грошей, чому не зробити гарно не особисто для себе, а для людей. Взагалі Валерій поступово намагається зробити ставок у Лагідному більш комфортною зоною для відпочинку. Бо впевнений, що у всіх селах люди житимуть поки будуть жити ставки. 

— Як тільки вмирають навколишні водойми, то значить вмирає і село. Ставки, як живі істоти, відчувають свій зв’язок із людьми. Якщо водойми відчувають свою непотрібність, то їхнє життя поступово згасає, — каже Валерій.

----

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

Читайте також: У Сватовому школярам стало безпечніше ходити у школу і додому завдяки зусиллям місцевих активістів
Читайте також: Як у Коржовому, що на Сватівщині, люди вирішують проблему освітлення вулиць і чому їм це вдається
Читайте також: Як діти Сватівщини позбавляються своїх страхів та стресів, хто їм допомагає і чому це важливо