Нині Україна переживає складні часи. Суспільство зіштовхнулося з такими випробуваннями та соціальними потрясіннями, яких не було в нашому досвіді раніше: війна на сході України, внутрішні переселенці, перезавантаження політичної системи, нестабільність економіки, пандемія тощо. Ці події стають психотравмуючим фактором для багатьох людей.
Коли у Сватовому у жовтні 2015 року вибухнули артилерійські склади, то ця надзвичайна подія вплинула на психологічний стан багатьох мешканців міста. Діти також потрапили під цей вплив. А для переселенців, які пережили обстріли та жахи війни, це стало приводом для повторної травматизації і викликало сплеск травматичних нагадувань.
Як дітям Сватівського району та їхнім батькам допомагають позбавлятися страхів та посттравматичних проблем журналістам Сватове. City розповіли керівниця проєкту «Рука допомоги Україні» у Благодійному фонді «Надія по всьому світу», психологиня, психотерапевтиня Ірина Сухова та керівниця Луганського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Арттерапевтична асоціація», членкиня Національної психологічної асоціації, спеціальна психологіня Олена Дорогавцева.
До речі, пані Олена — переселенка з Луганська. Приїхала з-під обстрілів до Сватівського району майже напередодні вибухів на складах. Тому про наслідки подібних подій вона знає не з підручника.
Програма «Діти і війна: навчання технік зцілення»
— У Сватівському районі, як і інших районах Луганській області, вже третій рік поспіль впроваджується програма «Діти і війна: навчання технік зцілення». Два роки тому я пройшла навчання, яке проводив БФ «Надія по всьому світу». Отримала відповідний сертифікат тренерки та дозвіл на проведення навчання у групах дітей та дорослих за цією програмою. Особисто мені сьогодні дуже приємно подякувати пані Ірині Суховій за те, що вона, як керівниця проєкту «Рука допомоги Україні» зголосилась подібне навчання провести у Сватівському районі. У 2018 році ми випустили 18 тренерів і тренерок із числа соціальних педагогів та практичних психологів шкіл міста і району. Потім почали впроваджувати цю програму у сватівських школах, — розповідає Олена.
Не зупиняються заняття і в період шкільних канікул. Щоправда, карантин вніс корективи. За словами Олени, як тільки карантинні заходи послабили, роботу продовжили із дотриманням усіх карантинних правил, якщо виходить, заняття проводять на свіжому повітрі. Як не дивно кількість учасників за цей час збільшилася.
— Тривалий час діти сиділи вдома, мало спілкувалися між собою віч-на віч, тому із задоволенням приходять на заняття. Сьогодні у дітей та їх батьків ще додалася тривога щодо ситуації із коронавірусом. І, як не сумно, але не опрацьовані психологічні травми з минулих часів нагадали про себе. Як відомо — психологічні травми не мають строку давності. Це той стан людини, що був обумовлений стресовою подією, що виходить за межі звичайного людського досвіду, і яка може заподіяти страждання майже кожній людині.
Тому ми з колегами намагаємось якнайбільше людей познайомити з техніками зцілення, навчити самодопомозі. Це стає можливим завдяки підтримці та супроводу благодійного фонду «Надія по всьому світу».
Як проходять заняття для дітей
Зараз під час відпусток та канікул ми запрошуємо учасників — дітей та їх батьків, пересічних мешканців району, через різні групи у соціальних мережах, через установи соціального обслуговування. А у селах допомагають працівники селищних рад — розміщують відповідні оголошення, сприяють розповсюдженню інформації та наповнюваності груп. Спочатку було не дуже багато охочих. Можливо, через карантин. Потім діти самі стали запрошувати своїх друзів. Сьогодні вже батьки самі виходять на нас і запитують, як потрапити на навчання. Роботу груп організовано по мікрорайонах міста, де зібрано найбільшу кількість заявок. Так зручніше дітям, спокійніше їхнім батькам, а ще заняття на свіжому повітрі завжди корисніші, — розповідає Олена.
До нашої бесіди долучається Ірина Сухова. Вона розповідає про програму більш детально.
— Спеціальна методика «Діти і війна: навчання технік зцілення», яка допомагає дітям та їхнім батькам справитися із психологічними травмами, отриманими під час військових дій та інших стресових ситуацій, була розроблена фахівцями на основі доказового когнітивно-поведінкового підходу терапії посттравматичних розладів. Програма вже була реалізована у ряді країн, охоплених військовими конфліктами, і довела свою ефективність. Вона схвалена МОН України для використання у загальноосвітніх закладах. Методика впроваджується в 15-ти областях України, в тому числі і у Сватівському районі, — каже пані Ірина
Заняття для дорослих
Олена Дорогавцева розповіла про новий досвід за програмою з групами дорослих.
— Для дорослих ми проводимо окремі заняття. Цього року ми відгукнулись на виклик після тривалого карантину. Як зазначають дорослі учасники, довготривале безробіття, перебування у чотирьох стінах, обмеження звичних справ та невизначене майбутнє стало спусковим механізмом для поновлення переживань із застарілих психологічних травм. І тому нам також потрібна допомога не менше, ніж дітям. Наші заняття для дітей і дорослих безкоштовні.
Із досвіду роботи за програмою можу сказати, що причини психологічних травм у дітей різні — проблеми в родині, нерозділене шкільне кохання, наслідки військових дій, втрата когось із близьких, навіть якщо це стосується улюбленої тварини, постійні негативні пости у соцмережах, насилля в родині тощо. Ми помітили, що насилля в сім’ї іноді хвилює дитину більше, ніж посттравматичний стрес, отриманий під час війни. Причому це може бути не тільки фізичне, а й психологічне насилля — тато покинув родину або мама поїхала з дому на тривалий час на заробітки. Без психологічної допомоги наслідки від переживання цих проблем дитина несе у доросле життя, а потім відбуваються зриви, депресії і тривале лікування, — каже психологиня.
Як навчання технік зцілення допоможе людині в майбутньому
За словами Олени, програма «Діти і війна: навчання технік зцілення» не посібник для лікування стресів, а скоріше порадник, що допоможе дітям, які потерпають не тільки від страхів через війну, а й від домашнього насилля. Вона допомагає оволодіти певними навичками, аби позбутися психологічних проблем. Діти, які опанують техніки зцілення, у майбутньому будуть готові подолати будь-які труднощі.
— Ми сподіваємось, що люди, які оволоділи методикою технік зцілення — як діти, так і дорослі, в майбутньому не потребуватимуть спеціальної допомоги. Але бувають випадки, коли людині паралельно знадобиться інше спеціальне лікування. Особливо тим людям, які постраждали під час війни. Тоді ми радимо звернутися до спеціалістів вже вузької спрямованості — психотерапевтів, травматерапевтів, спеціальних психологів, адже дуже важливо якнайшвидше надати дітям необхідну допомогу, щоб уникнути тривалого стресу та прискорити відновлення, — розповідає психолог.
За словами фахівчинь, цю методику можна освоїти у стислі терміни — що теж важливо, оскільки дозволяє надати вже працюючим психологам, соціальним педагогам дієвий інструмент для допомоги. Будь-хто із цих фахівців теж може долучитися до цієї програми, пройти навчання та допомагати людям у своїх громадах. Благодійний фонд «Надія по всьому світу» продовжує навчання тренерів та надання професійного супроводу тим, хто надалі працюватиме за програмою.
Щоб записатися на заняття до Олени Дорогавцевої або отримати консультацію, достатньо зателефонувати— (050)93-84-355 або написати їй у Facebook.
----
Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

