Школа №1 у Сватовому знаходиться на вулиці Шевченка на перехресті двох доріг. Одна з них — траса з інтенсивним рухом, що веде до обласного медичного лікувального закладу. Хоча ця дорога проходить в межах міста, водії не завжди дотримуються обмеження швидкості руху. Відправляючи дитину до школи, батьки завжди хвилювалися, чи нормально дитина дійде на заняття, чи не зіб'є її раптово автомобіль.  

Батьки та вчителі неодноразово спостерігали випадки порушень правил дорожнього руху як з боку водіїв, так і з боку пішоходів, що є реальною загрозою життю дітей під час руху до школи. І так було до грудня 2018, поки біля школи не встановили два «лежачих поліцейських».

Для цього група сватівських активістів згуртувалася і почала думати, що можна зробити, аби учням було безпечно дістатися до школи чи вийти на перерві у магазин, який знаходиться поруч зі школою. А потрапити до нього можна лише, перейшовши проїжджу частину. 

Від аналізу до плану дій

Громадська ініціативна група сватівчан спочатку вирішила проаналізувати:

  • де знаходяться найнебезпечніші місця переходу вулиці на шляху учнів від зупинок громадського транспорту та інших маршрутів до Сватівської школи №1;
  • як організувати безпечні умови переходу вулиці біля Сватівської школи №1;
  • який рівень знань із першої домедичної допомоги та правил дорожнього руху мають учні, вчителі та батьки Сватівської школи №1;
  • які заходи провести для підвищення рівня знань дітей з безпеки дорожнього руху та надання першої допомоги у разі травмування.

 Олександра Гайдидей

Аналіз тривав два місяці. Допомагали в його проведенні вчителі, школярі та їхні батьки. А ще долучилися представники поліції, громадські активісти, представники відповідних служб та організацій.

Під час локального аналізу виявили найнебезпечніші місця переходу вулиць біля школи. Через дорогу від школи знаходиться магазин, куди діти постійно ходять на перервах. Неподалік — зупинка громадського транспорту, що обмежує видимість водіям та дітям.

Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
 

Також аналіз виявив низький рівень знань елементарних правил дорожнього руху в учнів та їхніх батьків і необізнаність щодо питань надання першої домедичної допомоги, що також є дуже важливим. 

Результати проведеного дослідження ініціативна група презентувала під час засідання круглого столу. До участі в обговоренні запросили представників місцевої влади, громадських організацій, поліцейських. Також ініціатори представили шляхи вирішення проблеми безпеки дітей Сватівської першої школи.

 Олександра Гайдидей

Заручившись підтримкою учасників круглого столу, ініціативна група сватівчан подала заявку на конкурс міні-грантів «Успішні локальні громади» та представила свій проєкт «Дбаємо про безпеку». Мета — покращення умов безпечного пересування учнів по дорозі до школи та назад додому.

Завдання проекту були такі:

  • Посилити увагу водіїв перед пішохідними переходами шляхом встановлення «лежачих поліцейських» та дорожніх знаків «Бугор» на проїжджих частинах автомобільних доріг біля школи.
  • Провести інформаційно-просвітницькі заходи з вивчення Правил дорожнього руху з учнями, батьками та мешканцями мікрорайону.
  • Навчити учнів, вчителів, батьків навичкам надання першої домедичної допомоги.

Як реалізували проєкт і хто допомагав

Проєкт реалізували протягом вересня — грудня 2018 року за рахунок донорських коштів — 26 тисяч гривень. Місцева влада теж спонсорувала проєкт майже на таку суму. В результаті на дорогах біля школи працівники Сватівського райавтодору встановили 10 дорожніх знаків та два «лежачих поліцейських» на обласній трасі, що проходить вздовж подвір’я школи.

Тетяна Христос
Тетяна Христос
 

За словами керівника проекту Олександри Гайдидей, таку громадську ініціативу можна реалізувати не тільки за рахунок донорських коштів, а і в інший спосіб. 

— Щоб вирішити ці проблеми, ми написали міні-грант і за рахунок залучених коштів поставили попереджувальні знаки та облаштували «лежачих поліцейських». Також нам допомагала і місцева влада. Але при бажанні такі проєкти можна впроваджувати в громадах і за рахунок місцевих бюджетів. Головне, потрібно активним жителям громади згуртуватися, чітко визначити проблему та обговорити шляхи її вирішення з керівниками міста та району, — вважає Олександра Гайдидей. 

Ініціювали та реалізували проєкт «Дбаємо про безпеку» команда сватівчан, до складу якої увійшли громадські активісти  Олександра Гайдидей, Ольга Кузнецова, Тетяна Христос, Олена Карауш та Олена Дорогавцева.

Проєкт закінчився, а заходи продовжуються

Хоча проект «Дбаємо про безпеку» закінчився, але учні Сватівської першої школи і надалі продовжують заходи щодо безпеки життя. З початком чергового навчального року у школі постійно проводяться заняття з вивчення Правил дорожнього руху та освоєння навичок надання домедичної допомоги.

Вчителі та старшокласники проводять різні квести, ігри, флешмоби, виховні години щодо дотримання Правил дорожнього руху.

Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
 

 Активісти шкільного самоврядування організовують постійні акції — «Лист водію», «Безпека на дорозі — безпека життя». Під час акцій школярі роздають дорослим листівки та буклети із проханням не порушувати Правила дорожнього руху, бути уважними та обережними на дорогах міста, дбати про безпеку своїх пасажирів та інших учасників дорожнього руху.

Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
 

Для проведення практичних занять адміністрація школи запрошує медиків, які вчать дітей різного віку як не розгубитися та надати першу домедичну допомогу у критичній ситуації, коли не визначається серцевий ритм або дихання. Адже від умінь людини, яка надає допомогу, нерідко залежить життя потерпілого.

Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
Тетяна Христос
 

Ще адміністрація школи створила у Facebook відкриту групу «Дбаємо про безпеку», до якої може приєднатися кожен бажаючий.

----

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

Читайте також: Біля Сватівської першої школи встановили «лежачих поліцейських»
Читайте також: У Сватовому у День молоді обиратимуть «Міс Сватівщини-2020». Дівчата, встигніть зареєструватися