За останній рік рівень донорства крові в Україні знизився у чотири рази. У Сватівському районі — втричі. Про це журналістам Сватове.City розповів завідувач відділенням трансфузіології Сватівської багатопрофільної лікарні Віктор Нєхаєв. Він каже, для здорової людини здати кров абсолютно безпечно. До того ж це може врятувати не одне життя. Особливо під час військових дій, які сьогодні тривають у країні.
Віктор Нєхаєв працює у Сватівській районній лікарні з 1975 року. Родом він з Маріуполя. Закінчив Донецький медичний інститут за спеціальністю педіатрія. За рознарядкою потрапив до Сватового. Приїхав разом із дружиною. Вона теж лікар — педіатр. Але й досі Віктор Олексійович вважає себе маріупольцем по духу.
Сватове.City
Віктор Олексійович 15 років був завідувачем педіатричним відділенням Сватівської райлікарні. Останні 30 років — відділенням трансфузіології. У народі це відділення ще називають станцією переливання крові.
Навіщо потрібен банк крові у районній лікарні
Віктор Нєхаєв каже, у Сватівському районі потрібно мати по два літри крові восьми зразків, згідно груп та резусів. До війни в Луганську існував єдиний обласний центр крові — один з найкращих в країні. Побудували його років десять тому. Але все устаткування, як і сама будівля, залишилося на тимчасово не підконтрольній території. Сьогодні такого центру в області немає, враховуючи, що у нас тривають бойові дії, і в лікарні потрапляють поранені бійці. У Сєвєродонецьку намагаються створити щось подібне, але на обладнання потрібно дуже багато грошей. Тому за необхідності лікарі-трансфузіологи районних лікарень іноді обмінюються деякими зразками крові.
— Але краще у нашій лікарні завжди мати повний запас крові, — каже лікар. — Та останнім часом донорство крові чомусь не в пошані серед людей. Якщо за чотири місяця 2019 наш відділ трансфузіології зібрав 67 літрів крові, то за цей же період 2020 тільки 22 літра. І справа не в карантині, під час якого теж можна здавати кров, бо для цього в лікарні створені всі необхідні умови. Справа в тому, що молодь не цікавиться цим питанням взагалі. Може бояться якихось застарілих стереотипів, а може просто байдужі до долі інших людей.
Сватове.City
За словами лікаря, люди не завжди розуміють для чого у Сватівській райлікарні має бути певний запас крові. Все просто — для порятунку життя хворого. Особливо це актуально для тих, кого привозять після великої крововтрати внаслідок нещасних випадків, аварій, поранень. І часто життя таких пацієнтів залежить від донорської крові.
— Коли родичі пацієнта звертаються до друзів чи знайомих здати кров заради порятунку життя, люди із задоволенням допомагають. Так чому це не зробити заради порятунку життя незнайомої людини, адже у подібній ситуації може опинитися кожен, — каже Віктор.
Також потребують переливання крові пацієнти, які потрапляють у лікарню з дуже слабкою імунною системою. Віктор Нєхаєв каже, зараз такі випадки трапляються частіше через погане харчування та недостатність вітамінів у організмі людини.
Чому донорство в Україні стало не престижним
Віктор Нєхаєв каже, раніше в Україні донорству крові приділяли багато уваги на державному рівні. Крім того, донорством займався ще «Червоний хрест». Відповідно на регіональному рівні керівники теж активно підтримували донорство. Тоді була така собі добровільно-примусова здача крові. Проте представники влади, керівники підприємств та організацій завжди були прикладом у цьому процесі. А от за останні 17 років лікар не пригадує, аби хоча б один з керівників влади міста чи району здавав кров, крім деяких сільських голів.
— Нещодавно губернатор області Сергій Гайдай особисто здав кров і рекомендував це зробити працівникам апарату. І це похвально. Дуже велику увагу донорству у свій час приділяв колишній керівник району Володимир Просін. Дехто з цього приводу навіть не дуже добре висловлювався на його адресу. Але така добровільно-примусова пропаганда донорства давала результати. І більшість людей з тих часів і сьогодні продовжують здавати кров. Сьогодні нас дуже виручають працівники Сватівського депо, «Сватівської олії», працівники пенсійного фонду, будинку для людей похилого віку. Також прикладом для наслідування є декілька сільських голів разом із селянами. Щоб здати кров, їм не потрібно їхати до Сватового. Ми разом із лабораторією виїжджаємо у села, де проводимо забір крові, — розповідає лікар.
Віктор Нєхаєв каже, постійними донорами є майже всі лікарі району та працівники районних медзакладів, у тому числі Сватівської психлікарні. Більшість з них є донорами зі стажем.
— Наприклад, хірург райлікарні Віктор Ключка здавав кров більше 100 разів. Загалом по району налічується 180 почесних донорів. Це ті, хто здавав кров більше 40 разів. За планом відділ трансфузіології за рік повинен прийняти 1100 донорів, — розповідає лікар.
Сватове.City
Законом дозволяється здавати кров людям віком від 18 до 60 років. Але якщо людина фізично здорова, то можна здавати кров і після 60. У Сватівському районі більшість донорів сьогодні віком від 45 років. І це, за словами Віктора Олексійовича, дуже тривожна ситуація. Можливо, молодь не приваблюють пільги — два вихідних дня із збереженням зарплати та 55 гривень замість талонів на харчування, або молоді люди не знають, що їхня кров може врятувати чиєсь життя.
Чи безпечно для здоров’я здавати кров і кому ця процедура протипоказана
Лікар каже, за один раз людина може здати 400 грамів крові. Потім за допомогою центрифуги кров ділиться на плазму (лейкоцити) та еритроцитарну масу (червоні тільця). Іноді під час здачі крові та після її поділу еритроцити повертають донору. Це все виконується за одну процедуру.
Операційна, де відбувається процедура, поділена скляною перегородкою. Людина лягає у крісло, а руку просуває у спеціальне вікно. Донор може бачити як медпрацівник проводить процедуру забору крові.
Устаткування все сучасне і працює автоматично. Одночасно можуть обслуговувати двох людей.
Операційна, де здають кров Сватове.City
— Якби здавати кров було небезпечно, то цього б не робили у всьому світі. Адже людство ще не винайшло замінника людській крові. Здорова людина може здавати кров кожні два тижня. Це не тільки абсолютно безпечно для здоров’я, а ще й допомагає людині оновити склад крові в організмі. Але є люди, яким здавати кров протипоказано. Це хворі на гепатит, туберкульоз, СНІД та інші хронічні захворювання, — каже Віктор Олексійович.
Також не рекомендується здавати кров, якщо є ознаки навіть легкого нездужання. Краще спочатку вилікуватися, а потім приходити. Перед здачею крові її у кожного донора спочатку беруть на аналіз і перевіряють на різні захворювання. Аналізи роблять тут же — у лабораторії. Також донор має обов’язково пройти флюорографію і обстеження у нарколога. Забір крові робиться одноразовою системою, тому вірогідність зараження людини під час процедури виключається абсолютно.
Дотримуватися якихось спеціальних правил перед походом у лікарню не потрібно. Хіба що не їсти перед здачею крові багато жирної їжі та не вживати алкоголь мінімум три дні до процедури. А потім ще донора обов’язково обстежує сам лікар-трансфузіолог Віктор Нєхаєв.
Після процедури за необхідності людина може відпочити і навіть трохи поспати. Для цього у відділенні є дві кушетки. Також у гостинній людину пригостять чаєм з печивом.
Для хворого донорська кров цілком безпечна
За словами Віктора Нєхаєва, сьогодні не практикується пряме переливання крові. Спочатку робиться забір крові у донора. Потім необстежену кров кладуть в холодильник. Там вона може зберігатися до 30 днів. Всі упаковки промарковані. Після обстеження кров відправляють у центрифугу.
— Це спеціальне устаткування, яке виділяє з крові плазму. Нову центрифугу купили трохи більше року тому за 670 тисяч гривень. Гроші виділили з районного бюджету, — каже лікар. — Після цього плазму ми знову поміщаємо ще на шість місяців на карантин у спеціальні холодильники. Після карантину відправляємо на повторне обстеження.
Сама процедура здачі крові лікарні обходиться у 60 доларів. За нинішнім курсом це 1600 гривень. А обстеження кожного донора ще по 64 гривні.
Працює у відділенні, крім Віктора Олексійовича, ще лаборант, медична сестра та реєстратор. Ще має бути санітар, але його у відділенні тимчасово немає.
Якщо ви хочете здати кров, то у відділі трансфузіології Сватівської районної лікарні це можна зробити щопонеділка і щочетверга з 9:00 до 15:00.