Поки в Україні по 11 травня триває суворий карантин, все більше країн планують послабити обмеження, накладені через коронавірус. Однак деякі політичні лідери стурбовані через можливе відродження або другу хвилю Covid-19 публікуємо переклад матеріалу The Guardian.
Чи буде друга хвиля?
Епідемії інфекційних захворювань ведуть себе по-різному, але пандемія грипу 1918 року, в якій загинуло понад 50 мільйонів людей, вважається ключовим прикладом пандемії, що сталася в декілька хвиль. Причому остання була більш серйозна, ніж перша. Це повторилося, хоч і в меншій мірі, в наступних пандеміях грипу.
Інші пандемії грипу — в тому числі в 1957 та 1968 роках — всі мали декілька хвиль. Пандемія грипу H1N1 2009 року почалася в квітні, а восени сталася друга хвиля захворювання.
Як і чому виникають декілька хвиль спалахів та як можна запобігти наступним хвилям зараження, стало одним із основ епідеміологічного моделювання досліджень та підготовки до пандемії, які розглядали все — від соціальної поведінки та політики охорони здоров’я до вакцинації та появи групового імунітету.
Хоча другі хвилі та повторні піки протягом періоду пандемії технічно відрізняються, проблема по суті однакова: хвороба повертається з новою силою.
Чи є докази того, що коронавірус повертається?
За цим спостерігають дуже уважно. Без вакцини та без імунітету до нової хвороби одна із причин занепокоєння — у досвіді Сингапура. Тут раптово з’явилися нові випадки інфекцій, попри те, що країні вдалося впоратися зі спалахом на самому початку.
Незважаючи на те, що Сінгапур створив потужну систему відстеження контактів для населення, хвороба знову з’явилася в гуртожитку, який використовували тисячі іноземних працівників — з незадовільними санітарними приміщеннями та спільними їдальнями.
20 квітня стало відомо про 1426 нових випадків. Їх зафіксували у 9 гуртожитках — найбільший з них на 24 тисячі людей, там оголосили карантин. Досвід Сингапуру, хоча і дуже специфічний, продемонстрував здатність хвороби повертатися в місця, де люди знаходяться в безпосередній близькості, та її здатність використовувати будь-яку слабкість у режимах охорони здоров’я.
Невелике зростання кількості інфекцій у Німеччині наприкінці минулого тижня — ще одній країні, якій вдалося впоратися зі спалахом хвороби шляхом проведення масового тестування та відстеження — також привертає увагу, навіть якщо країна перейшла до послаблення обмежень.
І незважаючи на очевидний успіх Китаю в підкоренні спалаху в провінції Хубей, на півночі країни спостерігається зростання випадків.
Нове скупчення випадків коронавірусу в північно-східному місті Харбіні поблизу російського кордону змусило владу запровадити нові карантинні обмеження. Хоча ще протягом останніх тижнів кількість нових випадків тут була близька до нуля.
Все це викликає питання щодо того, коли і як виходити з карантину, щоб уникнути другої хвилі чи повернення захворювання.
Що турбує фахівців?
Друга хвиля інфекцій виникає після того, як здатність до лікування та ізоляція вичерпані. Загроза зменшується, коли сприйнятливість населення до захворювання падає нижче певного порогу або коли стає доступною широка вакцинація.
Взагалі співвідношення сприйнятливих та осіб з імунітетом у популяції наприкінці однієї хвилі визначає потенційну величину наступної хвилі. Наразі занепокоєння викликає те, що до появи вакцини пройдуть ще місяці, і про реальну швидкість зараження науковці лише здогадуються. При цьому населення у всьому світі залишається вразливим як до відродження інфекції, так і до наступних хвиль.
Як написав Джастін Лесслер, доцент з епідеміології з університету Джона Хопкінса, в березні для Washington Post: «Епідемії — як пожежі. Коли палива багато, вони нестримно вирують, а коли його мало, вони повільно тліють.
«Епідеміологи називають цю інтенсивність „силою зараження“, а паливом, яке її рухає, є сприйнятливість населення до збудника. Оскільки повторні хвилі епідемії зменшують сприйнятливість (через повний або частковий імунітет), вони також зменшують силу зараження, знижуючи ризик захворювання навіть серед тих, хто не має імунітету».
Проблема в тому, що ми не знаємо, скільки палива ще доступно для вірусу.