Сватівська багатопрофільна лікарня надає амбулаторну та стаціонарну допомогу населенню Сватівського району. Медзаклад увійшов у п’ятірку опорних лікарень Луганської області. Реформування вторинної ланки сьогодні проходить доволі складно. Як висловилася у розмові з журналістами Сватове.City в.о. директорки підприємства Олена Риженкова — в режимі «турбулентності».
Комерційне неприбуткове підприємство «Сватівська багатопрофільна лікарня», засновником якого є Сватівська районна рада, діє у відповідності Закону України «Про охорону здоров’я» та на основі Статуту підприємства. В.о. директорки підприємства Олена Риженкова розповіла, що пріоритетними напрямками роботи лікарні є:
- впровадження новітніх сучасних технологій;
- надання невідкладної медичної допомоги;
- надання медичної допомоги дітям, вагітним жінкам та по пологам;
- виконання протиепідемічних заходів;
- інформатизація медичної галузі;
- забезпечення медичним персоналом норм лікарської етики, впровадження програми кадрового менеджменту та управління;
- впровадження енергозберігаючих технологій.
У своїй структурі Сватівська райлікарня має: консультативно-діагностичну поліклініку та вісім стаціонарних відділень на 195 ліжок: терапевтичне (до складу якого входить кардіологічний блок), неврологічне, акушерсько-гінекологічне, педіатричне, хірургічне, боксоване інфекційне відділення, відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії та реанімації, відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги. Діагностичний підрозділ представлено клініко-діагностичною лабораторією, рентгенологічною службою, кабінетами функціональної діагностики, ендоскопічних досліджень і ультразвукового дослідження.
Сватове.City
В.о. директорки підприємства Олена Риженкова розповіла, що до 1 квітня 2020 року в рамках медичної реформи буде проведена оптимізація ліжкового фонду лікарні.
— Олено Анатоліївно, чи вдасться уникнути скорочення персоналу та зберегти потужності лікарні?
—Сватівська багатопрофільна лікарня увійшла у п’ятірку опорних лікарень Луганської області. Це дає певні переваги, але і змінюються вимоги. Потрібно провести повну реконструкцію приймального відділення. Воно має відповідати певним вимогам та критеріям, затвердженим Міністерством. Держава виділяє на це сім мільйонів гривень. Додатково держава профінансує придбання медичного обладнання для приймальних відділень опорних медичних закладів по 11-ти позиціях.
У відділенні обов’язково мають бути цифровий рентген-апарат, апарат ультразвукового дослідження, ендоскопічна апаратура, апарат комп’ютерної томографії, кардіомонітори, апарат централізованої подачі кисню, дефібрилятор, лабораторія тощо. За деякими з цих позицій наша райлікарня оснащена, решта устаткування купуватимемо за державні гроші.
Сьогодні ж за рахунок місцевого бюджету потрібно виготовити проєкт майбутнього приймального відділення. Воно буде на першому поверсі центрального корпусу лікарні, а його площа має бути не менше 400 квадратних метри. Кінцевий строк реконструкції у жовтні 2020 року.
Під час оптимізації треба враховувати, що у майбутньому опорні лікарні будуть лікарнями інтенсивного лікування першого та другого рівнів. Ми розраховуємо, що Сватівська лікарня буде лікарнею першого рівня, тому маємо думати про це вже сьогодні, бо там є свої вимоги щодо кількості відділень та кількості надання медичних послуг. Тому будь-яку оптимізацію треба ретельно прораховувати — які відділення рентабельні, а які доведеться або скорочувати, або дофінансовувати з місцевого бюджету.
— Окрім ремонту і придбання устаткування у приймальному відділенні мають же бути і лікарі?
— Звісно, треба підготувати спеціалістів для роботи у цьому відділенні. Наразі ми цим питанням займаємося. Нещодавно запросили на роботу лікаря, який має пройти тримісячне навчання за спеціальністю «Невідкладні стани». На мою думку, нам краще брати дипломованих фахівців. Забезпечувати їх гарною зарплатнею, житлом або запропонувати освоїти суміжну спеціальність. На моє переконання, це буде ефективним вкладенням коштів.
— Як з 1 квітня буде оплачуватися робота лікарів, адже потрібен час, щоб державне фінансування запрацювало?
— Ми входимо в цю реформу в режимі «турбулентності». Щодня щось змінюється. Спочатку нам казали, що фінансування буде за принципом 60/40 — 60 відсотків платить держава, а 40 відсотків доплачує місцевий бюджет. За останні дні отримали інформацію, що у квітні лікарні отримають стовідсоткове фінансування з державного бюджету, але щомісяця ця сума буде зменшуватися на 10 відсотків до формули 60/40. Тобто у травні з державного бюджету буде 90 відсотків фінансування, у червні — 80, липень — 70, а з серпня — 60 відсотків до кінця року. У такий спосіб держава надаватиме фінансову підтримку на, так би мовити, стадії перехідного періоду. Але, можливо, ще щось мінятиметься.
— На якому етапі реформування Сватівська районна лікарня?
— Сьогодні ми на заключному етапі реформування. Лікарня отримала всі необхідні ліцензії для надання медичних послуг, також ліцензії на наркотичні медичні препарати. Ми вже зареєструвались на платформі Національної служби здоров’я України (далі — НСЗУ), до реєстру якої внесені всі лікарі і медсестри Сватівської багатопрофільної лікарні та перелік медичних послуг. Лікарі вже отримали електронні правові ключі. Зараз цю процедуру проходить інший медичний персонал.
Наразі проходить найскладніший етап реформи — подача заявок на торги, що проводить НСЗУ. Це заявки на всі види медичних послуг, які ми можемо надавати громадянам на сьогоднішній день, у відповідності до наявного медичного устаткування та спеціальностей. Поки що подали на дев’ять видів послуг. У НСЗУ всі ці заявки розглянуть, а потім до 31 березня будуть укладати контракти з нашим закладом.
— Що буде зі стоматологією?
— Дану службу ми не знищували, як дехто думає, а оптимізували у відповідності до вимог Національної служби здоров’я. Працювати там будуть лікар-хірург, два лікаря терапевта-стоматолога. Ще один лікар сьогодні проходить курси дитячої стоматології. Ці лікарі введені до штату поліклінічного відділення Сватівської багатопрофільної лікарні. По стоматології НСЗУ буде оплачувати невідкладну хірургічну допомогу дорослим та дітям, терапевтичну допомогу дітям до 14 років. І хоча послуги терапевтів-стоматологів держава оплачувати не буде, ми їх все одно залишаємо для надання медичної допомоги незахищеним верствам населення, а також для надання платних стоматологічних послуг. Депутати районної ради готові виділяти фінансування на роботу цих лікарів.
— Чи передбачається реформою денний стаціонар?
— Згідно з медичною реформою, денний стаціонар має бути у первинній ланці. Амбулаторно поліклінічне відділення буде надавати консультативну та вузькоспеціалізовану амбулаторну допомогу з можливістю амбулаторного лікування пацієнтів Сватівського району. Наразі у всіх стаціонарних відділеннях існують ліжка з денним перебуванням.
— Які найбільші проблеми існують сьогодні?
— Поки що все йде за планом. Капітальні ремонти відділень розпочалися. По приймальному відділенню готуємо проєкт реконструкції. Нам пообіцяли в обласному департаменті, що допоможуть його затвердити якнайшвидше. Ведемо переговори щодо поповнення Сватівської районної лікарні новими кадрами.
Але найголовніша проблема, на яку ми не можемо вплинути, — це ремонт дороги до Троїцького. Без цієї дороги не буде ніякої опорної лікарні, якщо ми не будемо обслуговувати сусідній район. Тому звертаюся до місцевої влади з проханням посприяти у вирішенні цього питання.
