Євгенія Русавська корінна сватівчанка. Їй 30 років. Закінчила Луганський медичний інститут у 2013, а потім вступила до інтернатури. Та через початок військових дій закінчувала інтернатуру вже у Харківському університеті. Спеціальність — педіатр-неонатолог. Євгенія розповіла журналістам Сватове.City чим її професія відрізняється від педіатра, а ще про користь партнерських пологів.
— Я завжди хотіла бути дитячим лікарем. А найбільше мені хотілося працювати з новонародженими дітьми. Тому за цільовим направлення від Сватівської райлікарні я закінчила інтернатуру за цією спеціальністю і повернулася працювати у рідне місто. Працюю з 2015 у акушерсько-гінекологічному відділенні. У 2017 у мене народилася донька, але декретну відпустку я так і не догуляла. Коли донечці виповнився рік і дев’ять місяців, я влаштувала її у дитячий садок і повернулася на роботу, де і зараз працюю неонатологом. Це лікар, який спостерігає за станом дитини, починаючи з пізніх термінів вагітності, присутній при народженні дитини і працює з дітьми після народження.
Сватове.City
— Як довго педіатр-неонатолог спостерігає за немовлям?
— Термін може бути різним. Загалом неонатальний період починається з хвилини народження і може тривати до 28 дня життя дитини. Іноді цей період може бути подовжений. Все залежить від здоров’я немовляти, оскільки бувають випадки патології вагітності, складних пологів, недоношеності дитини тощо. Робота неонатолога має доволі широкий діапазон.
Після народження неонатолог має оглянути дитину, виявити симптоми якихось захворювань або відхилень. Особливо таких, що у майбутньому можуть призвести до хронічних хвороб малюка або взагалі спровокувати інвалідність.
Неонатолог обов’язково має перевірити загальний стан дитини, роботу всіх органів малюка. Оглядаються шия і голова, живіт, легені, серце, м’язи, статеві органи, суглоби. Також перевіряються рефлекси малюка. Ще лікар призначає низку аналізів та обов’язково бере кров у малюка для визначення групи крові та резус-фактора. Ще він оцінює здоров’я немовляти, перевіряє реакцію організму на подразнення, робить висновки про загальний стан новонародженого. Тільки після дозволу неонатолога дозволяється робити перші щеплення новонародженим.
Якщо ж малюк народився цілком здоровим і з ним та породіллю все добре, то вже через 3-5 днів після виписки з лікарні вдома про малюка піклуватиметься дільничний педіатр.
— Бажано, щоб неонатолог був у кожному пологовому будинку?
— Звичайно. Але сьогодні не кожна районна лікарня може похвалитися таким спеціалістом. Якщо не помиляюсь, то таких лікарів у Луганській області тільки четверо. Зважаючи на те, що я як лікар-неонатолог повинна завжди бути на зв’язку, я не розлучаюся з мобільним телефоном. Адже викликати на роботу можуть у будь-який час — у вихідний чи вночі. Але усі ці незручності компенсуються радістю, коли на світ з’являється малюк і з ним все добре.
— Чим робота неонатолога відрізняється від роботи педіатра?
— У новонароджених дітей є свої особливості функціонування організму, у яких педіатр не завжди компетентний. В окремих випадках неонатолог діє як реаніматолог або реабілітолог для новонародженої дитини, якщо пологи були складними. А якщо дитина народилася недоношеною, то далі за нею спостерігає виключно неонатолог.
— Бувають випадки, коли діти народжуються з патологіями. Що на це впливає?
— Факторів дуже багато — спосіб життя та харчування породіллі, ставлення самої жінки до вагітності та свого здоров’я. Іноді мене дивує поведінка деяких жінок під час вагітності.
Наприклад, вагітна жінка відчуває якийсь дискомфорт чи з’явилися якісь нові симптоми, а жінка такі «дзвіночки» списує на те, що само пройде. Не пройде. Коли жінка ігнорує свій стан та самопочуття, не звертається вчасно до лікарів, все може закінчитися трагедією.
Я закликаю усіх жінок при будь-яких змінах під час вагітності негайно звертатися до лікарів. Адже ви відповідаєте не тільки за своє здоров’я, а і за здоров’я майбутньої дитини.
— Як Ви ставитеся до партнерських пологів?
— Я вважаю, до кожної породіллі потрібно підходити індивідуально. Є жінки, які звикли робити все самі і не потребують чиєїсь допомоги. А є такі, які хочуть, аби під час пологів поруч був чоловік, який погладить руку чи ласкаве слово скаже. Якщо не чоловік, то хтось із родичів. Ми це вітаємо.
У Сватовому часто відбуваються партнерські пологи. На думку більшості лікарів, їм це навіть допомагає в роботі. Адже під час пологів жінка може поводитися не завжди правильно. Родичі спостерігають за перебігом пологів. Слідкують за роботою лікарів, за реакцією породіллі. Відтак і у майбутньому скарг або якихось претензій до лікарів немає.
— На скільки умови роботи у пологовому відділенні Сватівської райлікарні відповідають сучасним вимогам?
— Головне, що створені гарні умови для породілля і немовлят. Усі кімнати відремонтовані, з усіма зручностями. Кімнати окремі — тільки для мами і новонародженої дитини.
Сватове.City
Умови для роботи лікарів теж непогані. Медичне устаткування здебільшого сучасне. У 2016 році у пологове відділення купили два сучасних реанімаційних столи з верхнім і нижнім підігрівом. Це устаткування дозволяє виходжувати новонароджених, починаючи з 32 тижнів.
Хоча є й таке устаткування, яке потребує заміни. Хотілося б мати СИПАП. Це сучасний апарат, який застосовується для підтримки дихання новонароджених, що страждають на дихальну недостатність. Особливо він важливий для недоношених малюків. Застосування цього апарату менш травматичне для дитини і прогноз на виживання таких новонароджених дітей набагато вищий.
Ще б хотілося, щоб були сучасні прилади для вимірювання вмісту цукру у крові або забору аналізу на білірубін у новонароджених. Керівництво лікарні усі мої пропозиції враховує і я думаю, що все буде добре.
