Проблема нестачі лікарів у медичних закладах Сватівського району озвучувалася неодноразово. У Сватівській районній лікарні не вистачає як мінімум сімох лікарів. Стільки ж спеціалістів не вистачає у Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Жителі району теж не вдоволені таким станом речей і висловили свої думки з цього приводу.
Журналісти Сватове. City поцікавилися як намагаються вирішити цю проблему на місцевому рівні та чим заохочують молодих спеціалістів-лікарів працювати у сватівських лікарнях.
Яких лікарів не вистачає в медичних закладах Сватівського району
Директорка Сватівського центру первинної медико-санітарної допомоги Раїса Левенець каже, їх установа забезпечена лікарями лише на 60%. Тут працюють тільки сімейні лікарі, вони є спеціалістами широкого профілю. Раніше їх називали терапевтами. Також не вистачає педіатрів.
Сватове.City
— У нас не вистачає п’яти сімейних лікарів. А ще нам потрібен хоча б один педіатр, а краще — двоє. Через це ми не можемо охватити медпослугами первинної ланки 9629 людей району, — каже Раїса Іванівна. — Саме стільки мешканців району і досі не підписали декларації з сімейними лікарями. Звісно, це не значить, що ці люди залишаться без меддопомоги — сімейні лікарі обов’язково їм надаватимуть безоплатну невідкладну медичну допомогу. Але це не вихід із ситуації.
Сватівська районна лікарня наразі у стані реформування, бо є лікувальним закладом вторинної ланки. Тут пацієнтам надають медичну допомогу лікарі вузької направленості — гінекологи, урологи, хірурги, травматологи тощо.
Сватове.City
Райлікарня вже стала багатопрофільною і отримала статус опорної. В.о. директорки лікарні Олена Риженкова каже, кадрових проблем від цього не поменшало:
— Сьогодні районна лікарня перебуває у стадії реформування. У нас працюють 46 лікарів вищої, першої та другої категорій. Але ще потрібні лікар-інфекціоніст, лікар функціональної діагностики, хірург, терапевт, нарколог, патологоанатом, уролог.
Випускники Сватівщини
можуть вивчитися на лікарів
за гроші районного бюджету
Районні медичні заклади є комунальними установами Сватівської районної ради. Про те, як зараз місцева влада залучає спеціалістів до роботи у медзакладах району журналістам Сватове. City розповіла голова райради Віта Сліпець.
Сватове.City
— Питання створення комфортних умов для роботи лікарів та прийому пацієнтів і залучення нових спеціалістів до роботи у районних медзакладах — першочергове завдання районної влади. Найбільш привабливими інструментами для залучення медиків є достойна зарплата та забезпечення житлом. Проте ми шукаємо й інші шляхи вирішення цієї проблеми, — розповідає Віта Сліпець. — У 2018 році депутати райради прийняли програму фінансової підтримки випускників сватівських шкіл, які хочуть здобути медичну освіту, але не мають на це грошей. Такі діти мають можливість вивчитися на медиків за гроші районного бюджету. Але після отримання диплому вони мають відпрацювати певний час у медзакладах Сватівщини — у райлікарні, лікарні первинної ланки чи сільській амбулаторії. Лікарів скрізь не вистачає, — каже Віта Володимирівна.
Районна програма навчання випускників у медичних закладах освіти діє і сьогодні, і охочі вчитися за бюджетні гроші теж є. Проте голова райради наголошує, що багато залежить і від самих випускників та від рівня їхніх знань. Адже недостатньо тільки фінансової підтримки, потрібно ще й набрати певну кількість балів, аби потрапити до вищого навчального закладу.
Сьогодні за районні кошти в Луганському медуніверситеті навчається Аліна Винокурова. Дівчина каже, спочатку закінчила Куп’янський медичний коледж, але отримати вищу медичну освіту у родині не вистачало грошей. Аліна скористалася пропозицією і вже другий рік навчається за районною програмою.

За гроші райбюджету можна
вивчитися у інтернатурі
За гроші районного бюджету лікарі-інтерни можуть пройти навчання в інтернатурі. І це теж районна програма. Але теж є умова — після навчання лікарі мають працювати за фахом в медзакладах Сватівського району. Такою можливістю скористалася Євгенія Русавська, яка закінчила інтернатуру у Харківському медуніверситеті і працює у Сватівському пологовому відділенні неонатологом.
Молодих лікарів у Сватовому забезпечують службовим житлом
І це теж програма. У районній раді нам розповіли, що квартири купують на вторинному ринку за гроші районного бюджету спеціально для лікарів. З 2008 по 2019 рік таких квартир купили шість. Їх отримали не тільки лікарі районної лікарні, а і Центру первинної медико-санітарної допомоги.
У вересні 2019 двокімнатну квартиру отримав молодий ортопед-травматолог Ігор Гороховатський. Ігор вчився у Полтавському вищому навчальному закладі «Українська медична стоматологічна академія». Але інтернатуру проходив у Луганському медичному університеті вже за спеціальністю ортопедія та травматологія.
Кадровий менеджмент в дії
В. о. директорки Сватівської багатопрофільної лікарні Олена Риженкова каже, аби вирішити проблему з нестачею лікарів вони постійно беруть участь у ярмарках вакансій, які організовують вищі навчальні медичні заклади.
— Ми розповідаємо майбутнім випускникам про переваги роботи саме у медзакладах Сватівського району, про оснащеність лікарні сучасним медичним устаткуванням, про умови роботи лікарів. Але молоді спеціалісти поки що не дуже бажають працювати в маленьких містечках. Тому ми постійно підвищуємо кваліфікацію власних лікарів та для більш ефективної роботи перепрофілюємо деякі посади, — каже директорка. — А ще щоб зацікавити випускників вищих медичних навчальних закладів, у липні 2019 року ми внесли зміни до штатного розкладу Сватівської районної лікарні і ввели чотири додаткові ставки для лікарів-інтернів. Але це рішення спірне, адже після навчання не всі молоді спеціалісти мають намір залишитися працювати у Сватівському районі.
Нестача лікарів обмежує мешканців району в отриманні вузькопрофільної медичної допомоги
Сватівчан теж турбує, що в лікарнях району не вистачає лікарів. Кажуть, це незручно, бо доводиться їздити до спеціалістів в інші міста. А це зайві фінансові витрати.
— Довго у нас у райлікарні не було офтальмолога, — каже сватівчанка Алла Клименко. — Двічі на тиждень приїздив лікар із сусіднього району. Але потрапити на прийом було дуже складно через великі черги. Також коли потрібна була невідкладна допомога цього лікаря, то приходилося їхати в інше місто. Наприклад, у мого знайомого в око потрапила металева стружка. Довелося їхати у Сєвєродонецьк до приватного лікаря. Сьогодні ж офтальмолог у райлікарні працює постійно. І це добре. Вважаю, що керівники лікарень та влада мають пропонувати більш вигідні умови для роботи, щоб залучити молодих лікарів у нас працювати. Хоча, на скільки мені відомо, лікарів не вистачає скрізь.
Олександр Галуненко каже, вирішити проблему з нестачею лікарів лише на місцевому рівні складно. На думку Олександра, після закінчення вищих медичних навчальних закладів молоді спеціалісти не бажають їхати працювати в районні центри, а тим більше у сільські амбулаторії.
— Звісно, не дуже зручно, коли у райлікарні не вистачає вузькопрофільних спеціалістів. Всі випускники медичних вишів хочуть працювати у великих містах або у приватних клініках. Сьогодні ж всі проблеми щодо нестачі лікарів скинули на місцеву владу. А яка роль держави у цьому питанні? Щороку в медичних закладах за рахунок держави навчаються тисячі студентів. Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я, тільки в 2019 їх було чотири з половиною тисячі. На мою думку, якщо студенти навчаються за рахунок держави у медзакладах, вони мають відпрацювати певний час у районних лікарнях за направленням. Це частково знизить дефіцит лікарських кадрів у районних центрах та сільській місцевості.
