Сьогодні на місці вибухів військових артскладів у Сватовому розруха і «скелети» колишніх підприємств — молокозаводу, райавтодору, міжрайгазу та Агрохіму. Також в місті й досі є напівзруйновані будинки, бо у господарів немає грошей на їх відновлення.
Епіцентр вибухів
Вибухало всю ніч, а гасили пожежу кілька днів
Розпочалася пожежа о пів на восьму вечора у четвер — 29 жовтня 2015 року. Снаряди вибухали всю ніч. Найсильніший вибух стався о 6-й ранку, а вже після того були тільки поодинокі, які лунали ще добу. Це відео зняв один із сватівчан.
Гасили пожежу кілька днів дві сотні спецтехніки, у тому числі пожежні танки. Місто відразу було відключене від електро- та газопостачання. Снаряди пошкодили газопровід та обірвали лінії електромереж в декількох місцях. В місті спалахнули локальні пожежі.
Зранку другого дня по вулицях їздили військові, пожежники, сапери. Перевіряли територію та житлові будинки. Снаряди падали хаотично, тому їх знаходили на городах, в господарських приміщеннях і в самих будинках. Снаряди пробивали стіни, дахи. В одному будинку на Кударя снаряд влетів у пічну трубу, розворотив димохід і стирчав у хаті з розбитого буравка.
Без вікон залишилися половина будинків у Сватовому. У 90% будинків осипалася штукатурка зі стін та стель разом із плиткою та шпалерами. Повибивало внутрішні та зовнішні двері. Дахи в будинках вибуховою хвилею піднімало та кидало назад. Від удару шифер тріскався і просвічувався, як решето. А цвяхи так і залишилися стирчати назовні.
Кожен рятувався, як міг
Найбільший удар у ніч вибухів прийшовся на багатоповерхівки на кварталі Мирний, бо розташовувались вони найближче до епіцентру. Серед сватівчан почалася паніка.
У місті терміново створили оперативний штаб і розпочалася евакуація мешканців цих будинків та прилеглих приватних. Займалися евакуацією мерія, рятувальники, поліція. Допомагали машини швидкої.
Перевозили людей на всіх видах транспорту, в тому числі і на власних машинах. Багато хто біг пішки до підвалів 8-ї школи, районної лікарні, будинку на кв. Залізничників. За дві години було евакуйовано близько 1000 людей. Дехто відмовився і перечікував катастрофу вдома.
Люди брали із собою тільки документи. Більшість квартир залишали відчиненими на випадок пожежі. Патрулювання міста поліцейськими велося цілодобово, тому випадків мародерства не було.
Про трагедію у Сватовому говорили по всіх каналах.
Що стосується приватних будинків, то кожен рятувався, як міг. У кого була машина — виїжджали за місто. По дорозі підбирали жінок з дітьми. На дорогах було не розминутися. Водії таксі теж вивозили людей. Але потім люди скаржилися, що деякі таксисти вимагали ціну в декілька разів вищу за звичайну.
Та більшість людей перебиралися до погребів або ховалися де прийдеться. Наприклад, мешканці провулку Роз’їздного взяли теплі ковдри і всю ніч просиділи у ярку під залізничною колією.
Другий день після вибухів
Наступного дня людям дали воду, світло та газ. Знеструмленими та без газу залишалися тільки ті оселі сватівчан, на чиїх вулицях були пошкоджені газопроводи чи електромережі.
Вночі температура повітря знизилася до −7º. Міська влада викупила всю плівку у сватівських магазинах, щоб роздати людям. Вже зранку п’ятниці кожен охочий її отримав, щоб позакривати вибиті вікна. Також розвозили плівку по домах. Та були випадки, коли громадяни перепродавали безкоштовно отриману плівку.
Рятувальники на кв. Мирному розгорнули три польові кухні та три величезні намети для обігріву людей. Продуктами допомогли місцеві фермери і підприємці. Тільки за першу добу на пунктах обігріву допомогли 915 громадянам.
Волонтери розвозили по вулицях гаряче харчування, бо ще у багатьох будинках не було газу та електрики.
Зранку робітники міськради та комунальних підприємств обходили будинки і квартири та складали акти пошкоджень. А міськрада цілодобово складала списки пошкоджених будівель. Враховували тільки житлові будинки. Літні кухні, сараї, гаражі, погреби, огорожі не враховувалися. Також не враховувалися пошкоджені меблі і речі.
Хто допомагав
Допомагали люди з усієї України грошима, будівельними матеріалами, продуктами, речами. Найбільше — з Харківської області. Від Норвежського фонду допомоги надійшли теплі ковдри, гігієнічні набори, вода, рейки, брезент, плівка, плити OSB.
100 тисяч гривень надійшло з міста-побратима Ківерці. Допомагали також Благодійний Фонд «Зміцнення громад», громадська організація «Людина в біді», організація «Восток SOS». До Сватового приїздили волонтерські будівельні бригади. Разом із сватівчанами вони їздили по домівках одиноких пенсіонерів, закривали плівкою вибиті шибки та лагодили розбиті вибухами двері.
Людські та матеріальні втрати
Злетіли в повітря 3,5 тисячі тонн боєприпасів. В подальшому на території міста виявили 11659 одиниць вибухонебезпечних предметів. Сапери очистили 27,923 гектарів території. Водолази перевіряли дно річки і водосховища.
Внаслідок надзвичайної ситуації загинуло 4 особи (троє військовослужбовців та один цивільний), постраждали 20 осіб (13 військових, 1 рятувальник та 6 цивільних).
Вибухами були пошкоджені 25 соціальних об’єктів; 59 багатоквартирних будинків (в тому числі 723 квартири); 3314 будинків приватного сектору; 82 промислових та комерційних об’єктів; повністю згорів один будинок, на 80% зруйновані ще три, а також дві квартири у п’ятиповерховому будинку, куди влучив снаряд.
Снаряд зніс частину п'ятиповерхівки Голос громади
Спецкомісія вибухи у Сватовому кваліфікувала як надзвичайну ситуацію техногенного характеру регіонального рівня.
Чим допомогла влада
З резервного фонду державного бюджету на соціальні об’єкти виділили 17,6 млн грн, багатоквартирні будинки — 13,5 мільйонів та 307,5 тисяч одноразової допомоги постраждалим та родині особи, яка загинула. Також кожній родині, чиї будинки були пошкоджені, виділили по 3 тисячі гривень одноразової допомоги. Розпоряджалася грошима Сватівська райдержадміністрація.
Залишки згорілого будинку на вул. Щорса сьогодні Сватове.City
На відновлення приватних будинків держава виділила 1,947 млн грн. Кошти надійшли на казначейський рахунок міської ради 28 грудня, а вже 30 грудня повернулись назад в держбюджет як невикористані. Більше з держбюджету гроші не надходили.
З обласного бюджету виділили 760 тис грн на ремонт садочків «Малятко» та «Журавку».
З районного бюджету виділили 1,86 мільйони на відновлення багатоквартирних будинків.
З міського бюджету та благодійних внесків 2,8 мільйонів пішло на ремонт дитячих садочків. На відновлення приватних будинків витратили 898,6 тис грн. Ще 175,5 тисяч витратили на виготовлення дефектних актів, які вимагали в Києві. Акти зробили, але грошей так і не дали.

