З початком карантину Центр первинної медико-санітарної допомоги у Сватовому працює за новими правилами і санітарними нормами. Сьогодні до Центру входить дев’ять сільських амбулаторій та дві у Сватовому. Ще у районі діють 21 фельдшерсько-акушерські пункти. Як працюють сімейні лікарі під час карантину та з якими труднощами стикаються, журналістам Сватове.City розповіла керівниця Центру Раїса Левенець.

Раїсу Іванівну призначили головною лікаркою Центру первинної допомоги у 2018. До цього вона 32 роки працювала начальницею медчастини Сватівської райлікарні.

 Сватове.City

— Я віддала сватівській медицині 38 років свого життя і хочу, щоб медична галузь у нашому районі була на належному рівні. Погодилася бути головною лікаркою нової комунальної установи за умови, що мені знайдуть гарну заміну — людину, небайдужу до долі сватівської медицини, яка буде примножувати усі попередні досягнення і розвиватиме медичну галузь надалі. На це заслуговують як жителі Сватівщини, так і лікарі, більшість з яких ветерани праці, — каже Раїса Іванівна.

На думку Раїси Левенець, медична реформа в Україні була необхідна, але паралельно треба було впроваджувати і медичне страхування. Втім, за словами лікарки, реформа первинної ланки у Сватівському районі пройшла нормально. В районі оптимізували усі медичні заклади, за лікарями закріпили певні території, провели атестацію робочих місць і медичного персоналу, заклад отримав ліцензію на медичне обслуговування. 

На скільки сватівська первинка була готова до карантину 

У березні 2020 — на момент введення в Україні карантину, Центр первинної медико-санітарної допомоги у Сватовому мав доволі міцну матеріально-технічну базу. Протягом попередніх років зробили ремонт у приміщенні центру. А ще відремонтували сільські амбулаторії за фінансової підтримки місцевих бюджетів та спонсорів. Населення сільських територій обслуговують п’ять санітарних авто, ще дві машини працюють по місту. Усі робочі місця лікарів комп’ютеризовані. 

Відремонтували фізкабінет. Купили туди апаратуру на 230 тисяч. Медсестра сімейної медицини пройшла курси фізіотерапії і сьогодні надає послуги пацієнтам.

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
 

Ще для сільських медичних закладів закупили сім комплектів для телемедицини.Там є необхідне устаткування для вимірювання тиску, можна зробити електрокардіографію, є пульсоксиметр. Потім усі дані завантажуються у спеціальну програму і через інтернет можна отримати консультацію сімейного лікаря або лікаря вузької спеціалізації. 

Станом на 1 вересня з 33-х тисяч населення району 24700 людей уклали декларації із сімейними лікарями. Це дає можливість не тільки отримувати фінансування з державного бюджету, а і людям з хронічними хворобами користуватися державною програмою «Безкоштовні ліки». Також декларації спростили комунікацію між лікарем і пацієнтом, що теж важливо під час карантину.

— Аналізуючи ситуацію з поширенням коронавірусної інфекції, ми ще на початку березня за власні гроші закупили значну кількість масок, одноразових та багаторазових костюмів, рукавичок для захисту лікарів, деззасоби та кварцові лампи для обробки приміщень. Потім були централізовані поставки від держави цих матеріалів, зокрема “швидких” тестів. Але це все витратні матеріали, які потрібно постійно поповнювати. У цьому нам активно допомагає місцева влада, — розповідає Раїса Іванівна.

За словами лікарки, закупити матеріали допомагали ще й спонсори. За ці гроші купили медикаменти для надання першої медичної допомоги вдома. Також докупили дезінфектори для обробки медичного транспорту, засоби особистої гігієни для лікарів, захисні комбінезони, одноразові халати та шапочки, маски, бахіли, рукавиці.

Як і кому роблять тести на COVID-19

З 7 квітня у Сватівському центрі первинної медицини працює мобільна бригада. У її складі є медсестра-лаборантка, яка робить “швидкі” тести на COVID-19 та бере зразки на дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції. Бригада обслуговує весь район. Список людей, у яких беруть аналізи, надає епідеміолог. На місце лаборантка виїжджає у захисному костюмі.

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
 

— У нас є багаторазові захисні костюми, але у спеку в них працювати важко. Тому лаборантка користується одноразовими костюмами. Після кожного контакту з пацієнтом вона костюм знімає надворі, упаковує в окремий пакет та обробляє руки й обличчя дезінфікуючими засобами. І тільки потім сідає в машину. Всі використані засоби захисту утилізують, — розповідає Раїса Іванівна.

Від початку карантину у Сватівському районі “швидкі” тести зробили 498 людям, а на дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції — 426-ти. Станом на 7 вересня у Сватівському районі на коронавірус захворіли шестеро людей, троє з яких лікуються, троє вже одужали. Щоденно тести на COVID-19 роблять від 10 до 20 людям.

Як сімейні лікарі працюють з пацієнтами під час карантину

Раїса Левенець каже, що від початку карантину Сватівський центр первинної медико-санітарної допомоги працює за змінним графіком з 8:00 до 18:00. Сімейні лікарі приймають пацієнтів, обслуговують людей вдома з дотриманням карантинних заходів — це обов’язкова маска і рукавички.

Якщо сімейник вважає, що пацієнту треба провести “швидкий” тест на коронавірусну інфекцію, то це робить лаборантка мобільної бригади. Залежно від стану пацієнта та від результатів тестування лікар сам приймає рішення щодо госпіталізації хворого у Сватівську районну лікарню або відразу до Рубіжанської лікарні, де лікують хворих на COVID-19. Госпіталізацією безпосередньо займається бригада «швидкої».

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
 

Під час карантину планові щеплення для дітей і дорослих ніхто не відміняв. Щеплення дітям проводять за попереднім записом. Батьки телефонують реєстратору, який призначає день та час коли привести дитину на щеплення.

— Це зроблено, щоб здорові діти менше контактували з хворими, які прийшли на прийом до педіатра. Що стосується хронічних хворих, то з початком карантину вони стали більше консультуватися зі своїм сімейним лікарем по телефону. А з впровадженням електронного рецепта обслуговування хронічних хворих взагалі спростилося, — каже Раїса Іванівна. — Якщо ж людина скаржиться на гострий біль, то сімейний лікар відвідує хворого вдома та дає направлення до спеціалізованого районного лікаря. Для надання першої медичної допомоги вдома у сімейного лікаря є усі необхідні медикаменти. Ще хочу наголосити, що під час карантину у нас не було жодного випадку відмови лікарів від своєї роботи, — розповідає Раїса Левенець.

Найбільші проблеми сватівської первинної медицини

Найбільшою проблемою в роботі Центру первинної медико-санітарної допомоги Раїса Левенець вважає кадрове забезпечення. За її словами, з 14 лікарів шестеро пенсіонерів і троє передпенсійного віку. За останні три роки не прийшло жодного молодого спеціаліста. Причиною нестачі лікарів Раїса Іванівна вважає непрестижність професії і малу зарплату. Лікарка сподівається, що після завершення медичної реформи ситуація зміниться, і лікарі вже не будуть виїжджати на заробітки за кордон, а залишатимуться в Україні.

В той же час керівниця поскаржилася на недосконалість самої реформи. Каже, мінімальна зарплата обслуговуючого персоналу зростає, а бюджетних грошей на виплати не вистачає. Тому цей дисбаланс приходиться перекривати за рахунок власних коштів замість того, щоб ці гроші спрямовувати на розвиток установи. 

Також залишається невирішеним питання сільської медицини, адже на зарплату середньому медичному персоналу сільських медичних закладів в держбюджеті гроші не передбачені.

— Але ж ми не можемо залишити людей сільських територій без медичної допомоги. Тому просимо сільські ради підтримати нас. Як це буде в подальшому. Коли створяться ОТГ, ще невідомо, — наголошує Раїса Левенець. 

Ще Раїса Іванівна мріє закінчити капітальний ремонт старої будівлі лікарні. Лікарка каже, що там вони хочуть зробити дитячу амбулаторію. У будинку вже зробили опалення, провели воду, поміняли вікна і двері. Але ще необхідно замінити дах і зробити поточний ремонт кімнат.

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
 

— Ми вже тричі подавали відповідний проєкт, але нам весь час відмовляють через те, що сама будівля стара. Та, незважаючи на те, що їй більше 100 років, будівля доволі міцна, тепла і простоїть ще десятиріччя. Там колись була стара лікарня. Але поки що сьогодні першочергові завдання — це захист лікарів у період карантину та надання кваліфікованої медичної допомоги жителям Сватівського району, — каже Раїса Іванівна.

На період карантину лікарка радить усім жителям Сватівського району менше спілкуватися один з одним. Що менше буде контактів, то меншою буде захворюваність. За словами Раїси Іванівни, усі підозрілі випадки захворюваності в районі контролюються. За пацієнтами, що знаходяться на самоізоляції, лікарі постійно спостерігають.

Читайте також: У бізнесі вже 25 років. І ось три уроки, які за цей час зрозуміла підприємниця зі Сватового
Читайте також: Супергерої в білому, рестарт бізнесу та нова реальність: карантинні історії сватівчан, які надихають
Читайте також: «Постійно у зоні ризику». Старша фельдшерка Наталія Сусіна про роботу «швидкої» у Сватовому
Читайте також: «Я замовляла людям те, у що одягалась би сама»: сватівчанка під час карантину відкрила свій шоурум