Геннадій Любий вже 17 років займається виробництвом м’ясної продукції у Сватовому. Торгову марку Svatovo Produkt можна знайти в магазинах Луганської та Донецької областей. Журналісти Сватове.City дізнавалися, як підприємцю вдалося зберегти бізнес під час криз та карантину, наскільки важко було розпочати власну справу і для чого українській ковбасі австрійська рецептура.
***
Цей матеріал – частина інтерактивного медіасеріалу на Свои.City. Ми зібрали 8 історій про підприємців зі сходу, які працюють 24/7 заради розвитку власної справи. Вони розповідають про свій шлях у бізнесі і проблеми, з якими зіткнулися під час карантину. Дивіться відео і знайомтеся з нашими героями.
***
У м’ясний бізнес потрапив випадково
Геннадій Любий народився у Кремінній. Йому 46 років. Дитинство та юність провів у селі Макіївка Кремінського району. Закінчив Луганський педагогічний університет, за спеціальністю — вчитель хімії та біології. Але вчителем так і не працював, адже в ті роки зарплату не платили, а треба було годувати сім’ю — дружину та двоє дочок. Тож Геннадій вирішив спробувати себе в бізнесі.
— Прямо скажу — займався тоді усім, що потрапляло під руку. Купували у людей свиней та биків, а м’ясо продавали на ринку. Тоді ми ще жили в селі. Згодом вирішили переїхати до Сватового, тим більше, що старша донька вже готувалася йти в школу, — розповідає Геннадій.
Після переїзду Геннадій влаштувався водієм на м’ясокомбінат. Передував роботі кумедний випадок.
— Коли ми робили ремонт у новій квартирі, то ремонтники випадково не заварили трубу. Як наслідок, вночі вода затопила не тільки наше житло, а й квартиру під нами. Там жив директор м’ясокомбінату. Так ми з ним і познайомилися. А потім він взяв мене на роботу, — згадує підприємець.
Вибору не було — тільки відкривати власне підприємство
Через деякий час на м’ясокомбінаті звільнився технолог, і Геннадій вирішив спробувати себе на цій посаді. До цього часу, він отримав фах на факультеті м’яса та молока Харківського університету харчування і торгівлі. За словами Геннадія, спочатку спробував усе на практиці, а потім підтягнув теорію. Та невдовзі «Сватівський м’ясокомбінат» закрився, а всіх працівників звільнили. Тоді він замислився про власний бізнес.
Генадій Любий
— У мене вибору не було — тільки відкривати власне підприємство з випуску м’ясної продукції. Спочатку я продовжував орендувати приміщення м’ясокомбінату. Але настав час, коли потрібно було йти, бо його продали, — розповідає підприємець. — Купили відповідне приміщення, зробили ремонт, придбали обладнання і вже через півроку відкрили нове виробництво.
Коли Геннадій розпочинав власний бізнес, то грошей вистачило тільки на придбання приміщення і ремонт. На обладнання коштів не було. Банки кредитів не давали.
— Випадково у 2006 був у Києві на виставці «Інпродмаш» — обладнання і технології для харчової промисловості. Зустрів там друга з інституту, який працював директором заводу нестандартного обладнання. Саме він допоміг мені оформити кредит на придбання основного устаткування. Решту обладнання поступово докупив самотужки. Загалом все брали в кредит, — згадує Геннадій.
Втратили ринки збуту через збройний конфлікт
М’ясопереробне підприємство Геннадія Любого середньої ланки. Залежно від попиту, щодоби підприємство виробляє до семи тон продукції. Це широкий спектр м’ясних виробів, окрім напівфабрикатів: продукція вареної групи, різноманітні м’ясні делікатеси, консерви. Для копчення використовують тільки щепу вільхи, яку купують у Луцькій області. М’ясо купують у постійного оптового постачальника.
Продукція Любого продається у Луганській та Донецькій областях. Сьогодні потроху завойовують ринки збуту у Харківській області — Куп’янськ, Ізюм.
— Ми робимо тільки якісну продукцію, яка розрахована на покупців із середнім та високим рівнем достатку. Бюджетну продукцію не виробляємо. Її достатньо на ринку. Дуже сильно вдарив по бізнесу збройний конфлікт. Це практично відрізало доступ до половини споживачів нашої продукції. Це Горлівка, Донецьк та інші міста, де живуть шахтарі, — люди на той час з високим рівнем доходів. Тому сьогодні намагаємося розширити ринки збуту в інших напрямках. Працюємо з однією з мереж супермаркетів, — розповідає підприємець.
Продукція за австрійськими рецептами
Продукцію на підприємстві виготовляють за запатентованою рецептурою. З 2008 року Геннадій Любий співпрацює зі спеціалістами австрійської фірми «Альмі», які розробляють нові рецепти. Вони надають всю технічну документацію, а сватівчани виробляють готову продукцію. Геннадій щороку їздить в Австрію на семінари. Каже, така співпраця влаштовує всіх. Сьогодні сватівське підприємство виробляє декілька ексклюзивних позицій — це ковбаса з конини, закусочні ковбаски та м’ясні чіпси.
— Фішка нашого підприємства — це в’ялена ковбаса з кінського м’яса та сала. Довго я добивався певного результату і нарешті сьогодні ми її випускаємо. Багато хто виробляє подібну ковбасу, але кращу за нашу я не зустрічав, — сміється Геннадій. — Нещодавно почали робити ковбаски-снеки та чіпси з м’яса. Робимо їх зі свинини, яловичини та курятини.
Карантин зменшив виробництво вполовину
За словами підприємця, його бізнес працює стабільно — наскільки це можливо сьогодні. Коронавірус також вплинув на роботу – на час карантину виробництво продукції зменшилося на 50%. Але з послабленням карантинних заходів відновилося майже на 90%.
Робочий день Геннадія Любого починається з невеликої наради о восьмій ранку, на якій обговорюють завдання на день. Геннадій у своєму кабінеті майже не сидить — весь час на виробництві. Особисто контролює весь технологічний цикл.
Працює на підприємстві 15 людей. За словами підприємця, персонал здебільшого працює тут роками. Співробітники отримують ринкову зарплату, повний соціальний пакет. Траплялись випадки, коли доводилось звільнити робітників через крадіжку. Відділу збуту на підприємстві немає — його замінюють п’ятеро підприємців-партнерів.
— Ми не працюємо на склад. У нас завжди свіжа продукція, яка реалізується в торгових точках за день-два. Може через це ми й зайняли власну позицію на ринку. Прийняли замовлення, зробили і відправили в магазин. Графік роботи підприємства такий, що субота та неділя — це робочі дні, адже у понеділок на полицях магазинів вже повинна бути свіжа продукція, — розповідає Геннадій Любий.
За словами підприємця, бізнес протягом року переважно йде рівно. Але бувають сезонні явища, коли виробництво збільшується. Переважно це відбувається напередодні свят — Різдво, Великдень, Трійця, Новий рік.
У жовтні зазвичай спостерігається спад виробництва. На думку Геннадія, це пов’язано з тим, що у сільськогосподарських районах восени селяни починають різати худобу, і тому ринок м’ясних продуктів переповнений.
Комфортних часів для початку бізнесу ніколи не буде
В Луганській області є декілька дрібних виробників м’ясної продукції, Любий каже, що серйозними конкурентами їх назвати складно. Основною задачею бізнесмен вважає збереження бізнесу.
Щодо перспектив розширення бізнесу, Геннадій каже, сьогодні він хоче хоча б зберегти те, що має. Ситуація у країні нестабільна та ще й проблем додав коронавірус.
— Звісно, розширення бізнесу — це добре. Працюємо, не сидимо на місці. Але зараз час дуже складний, — каже підприємець. — Втім, робота завжди має приносити задоволення. Якщо не хочеш працювати, то й результату не буде.
На його думку, комфортних часів для початку бізнесу ніколи не буде. Ще перед початком потрібно уважно вивчити ринок, а після відкриття бізнесу — вижити.
Вихідні Геннадій здебільшого проводить із родиною. Але не відмовляє собі у відпочинку на березі річки. Він захоплюється риболовлею. У відпустку влітку з сім’єю зазвичай виїжджають на море в Україні або за кордоном. Цього року, через карантин, підприємець поки планів на відпочинок не складає.
***
Цей медіасеріал створено в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.


