Сватівський район — один із найбільших районів Луганської області. До його складу входять 59 населених пунктів і живе 34 тисячі осіб. На території Сватівщини 39 навчальних закладів, працює 177 сільськогосподарських підприємства, 25 релігійних установ.
Створення району
Сватівський район був створений 7 березня 1923 року на базі трьох сусідніх волостей — Сватівської, Нижньодуванської і Містківської. Район знаходився в центрі великої сільськогосподарської зони між великими промисловими центрами Донбасу та Харківщини. Сватівський район служить «воротами» Донбасу, бо через його територію проходять головні залізничні та автомобільні шляхи.
Район забезпечений підземними водами. На території є запаси природного газу, кам’яного вугілля, вапняку, крейди, чорнозему.
Масове заселення краю розпочалося у XVII столітті, коли дніпровські козаки поселялись на Лівобережних степових просторах і створювали козацькі містечка і слободи. Населені пункти Сватівщини здебільшого засновані слобідськими козаками Ізюмського полку.
У 1660 році була заснована Сватова-Лучка, яка в 1923 році стала районним центром і була переіменована на Сватове. Тоді і розпочалось формування району. Його розвитку посприяли залізниця та залізнична станція у Сватовому.
Починаючи з 1957 року кордони Сватівського району постійно змінювалися. Бо Містківський і Нижньодуванський райони ліквідували. Населені пункти спочатку перейшли до сусідніх районів, а потім повернулися до Сватівського. Остаточно наш район сформувався у сьогоднішніх кордонах тільки у 1965.
На той час на Сватівщині було 30 клубів, три будинки культури, музична школа, 25 сільських бібліотек та дві районні. Працювало 60 загальноосвітніх шкіл. З них: сім середніх, 30 — восьмирічних, 21 — початкова, одна вечірня, одна заочна.
Медичну допомогу надавали дев’ять лікарень загальною місткістю 500 ліжок, три амбулаторії, 31 фельдшерсько-акушерський пункт та шість аптек.
Працювали «Комбінат будівельних матеріалів», маслоекстракційний завод, молокозавод, птахокомбінат, харчовий комбінат, комбінат хлібопродуктів, авторемонтний завод, завод торгово-транспортного устаткування, депо і інші.
Пропонуємо подивитися відео кінолюбителя Івана Баглая. Він на початку 70-х років знімав сватівчан у міському сквері.
Економіка сьогодні
Сільське господарство — основна галузь економіки району. У районі працює 177 сільськогосподарських підприємств, з них 155 фермерських господарств, які вирощують зернові культури, соняшник; займаються виробництвом молока та м’яса. Протягом останніх років район входить до п’ятірки лідерів по врожайності зернових культур, а по врожайності та валовому виробництву соняшника є лідером в області.
Харчова промисловість є найбільш розвиненою у районі. Є два заводи — «Сватівська олія» та «Слобожанський завод продтоварів». Вони спеціалізуються на переробці насіння олійних культур, виробництві харчової та кормової олійної продукції.
У 2016 у Сватовому з’явилася філія аграрної компанії «Нібулон». Він є одним з найбільших українських виробників та експортерів зерна.
Природні пам’ятки району
Пам’яткою природи є сосновий бор, який розташований у селищі Сосновий. Він стоїть на реліктових крейдяних ґрунтах.
Сватівський краєзнавчий музей
Гідрологічними пам’ятками обласного значення є джерела у селах Містки, Ковалівка, Новопавлове.
Сватівський краєзнавчий музей
Також важливою геологічною пам’яткою обласного значення є Куземівський яр. Він цінний своїми геологічними породами, які утворилися мільйони років тому.
Відомими у Луганській області є Преображенські печери. Вони є історично-культурною пам’яткою. Досліджувати їх почали в 70-х роках ХХ століття. Вони складаються з мережі галерей, тупиків і приміщень. Загальна довжина ходів близько 230 метрів.
У крейді вирізані 5 приміщень різного розміру, призначені, скоріш за все, для богослужінь, трапези, проживання. Крім того п'ять підземних ходів закінчуються тупиками. Відомо, що схема підземель Преображенських печер є копією Ближніх печер Київської Лаври.
Історичні пам’ятки
У Сватовому Меморіал Слави, Пам’яті і Скорботи був зведений на честь загиблих сватівчан, які загинули у боях за Сватівщину у різні роки. У 2016 Меморіал повністю реконструювали.
Голос громади
Як пам’ять про загиблих воїнів-інтернаціоналістів та померлих ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС у Сватовому у 1997 році встановили пам’ятник «Чорний тюльпан», а в 2004 році знак, присвячений подвигу чорнобильців.
У 2007 році у Сватовому встановили пам’ятний хрест з чорного граніту, присвячений жертвам Голодомору 1932-1933 років.
В районі є два пам’ятника Тарасу Шевченку — у Свистунівці та Сватовому, які теж віднесені до історичних пам’яток.
Сьогодні в районі діє 25 релігійних організацій. У 2016 році на горі Розкопаній біля козацької вежі встановили 12-й Голгофний Хрест з Хресної дороги Галичина — Донбас.
За матеріалами Сватівського краєзнавчого музею
Фото на головній Олександра Павленка