За три з половиною століття Сватове п’ять разів перейменовувалося. Козаки поселення ще у XVI сторіччі боронили кордони держави від набігів кримських і ногайських татар. При цьому козаки були вільними від кріпосного права, мали свої права й самоврядування. Сватове входило до Куп’янського повіту Харківської губернії аж до 1938 року. Тільки після проведення адміністративної реформи воно стало містом Луганської області.
Сватова Лучка. 1812 рік З фондів Сватівського музею
Перша назва Сватового була Сватова Пристань, бо поселення було розташоване на березі річки Красна. Першим поселенцем вважається козак Ізюмського полку Павло Дябченко, який тримав у Сватовій Пристані пасіку ще з 1660 року. Потім слободу перейменували на Сватову Лучку. Володіли цією землею козаки Ізюмського полку, про що є царська грамота від 1704 року, підписана Петром І. Видана грамота на підставі відписки воєводи князя Якова Довгорукого.
У 1773 році у Сватовій Лучці було військове поселення, де проживало 2664 військових обивателя, 96 селян та троє купців. Окрім військової справи жителі слободи займалися винокурним і дігтярним промислами, виготовляли вози, колеса, плуги, займалися тваринництвом та рільництвом, шили одежу та взуття. Все це продавали на ярмарках, які проводилися у Сватовій Лучці раз на чотири роки. У 1785 році в слободі були два млини, 15 лавок, 12 трактирів, церква.
Базарна площа в центрі міста З фондів Сватівського музею
У 1825 році слободу перейменували в Новокатеринослав, але після реформи 1857 року повернули стару назву Сватова Лучка. У 1862 році тут жило понад 7 тисяч чоловік. Це була найбільша слобода Куп’янського повіту Харківської губернії. У другій половині XIX сторіччя тут щороку проводилося 6 ярмарок, а ремісників було більше, ніж у місті повіту Куп’янську.
У 1895 році через Сватова Лучку проклали залізничну колію Куп’янськ-Лисичанськ Катеринославської залізниці. Побудували станцію та паровозне депо.
В 1911 році в слободі проживало вже 14877 жителів і було 2135 житлових будинків. А у 1923 році Сватова Лучка стала районним центром Харківської губернії і була перейменована у селище Сватове.
У 1938 році селище Сватове стало містом районного підпорядкування. Проживало на той час у місті 20,7 тисяч чоловік. Сьогодні — 17300 осіб.
Місто постраждало внаслідок геноциду українського народу, вчиненого урядом СРСР у 1932-1933 роках, кількість встановлених жертв — 1296 осіб. На фронтах Другої світової війни воювало 10 тисяч сватівчан.
З початком військових дій на Донбасі, у липні 2014 року, до Сватового переїхала Луганська облдержадміністрація та Луганське обласне управління МВС України. В ніч на 30 вересня 2014 року в місті був зруйнований пам’ятник Леніну.