Журналісти Сватове.City оглянули виборчі дільниці у місті. Дивилися, чи зможуть у день виборів проголосувати сватівчани з інвалідністю, що пересуваються на візку.
Чому це важливо, пояснить цей відеосюжет, знятий у Житомирі:
_____
ДІЛЬНИЦІ У СВАТОВОМУ ДОСТУПНІ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ (ЇХ ТІЛЬКИ ДВІ)
Дільниця у гімназії
Є однією з доступних для людей з інвалідністю. Збоку ґанку є пандус. Він з поручнями. Голосування на дільниці проходить у коридорі на першому поверсі.
Дільниця у народному домі «Сватова-Лучка»
Людина на інвалідному візку зможе потрапити на цю дільницю і проголосувати. Збоку від центральних сходинок збудований пандус з поручнями. Широкі двері і просторі приміщення народного дому дозволять без перешкод потрапити до фойє. Там будуть встановлені кабінки для голосування.
_____
ДІЛЬНИЦІ НЕДОСТУПНІ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ (ЇХ БАГАТО)
Дільниця у селищі Сосновий
Сватове.City
Ця виборча дільниця знаходиться у клубі. Голосування проходить у його приміщенні. На ґанку будівлі є пандус, але він без поручнів. Самостійно людині на інвалідному візку потрапити до виборчкому буде не просто.
Дільниця у школі мистецтв
Сватове.City
Ця дільниця розташована у центрі міста — на площі 50-річчя Перемоги. Збоку від сходинок є пандус. Без поручнів. Самостійно потрапити до приміщення школи людині з інвалідністю буде складно. Але і проголосувати людина на візку там не зможе — голосування проходить у музичній залі закладу на другому поверсі.
Дільниця у школі №2
Сватове.City
Голосування проходить у їдальні школи, на першому поверсі. На вході школи є пандус без поручнів. Самостійно людина з інвалідністю по ньому заїхати не зможе. Але і потрапити далі порогу, щоб проголосувати, самостійно не можливо — одразу за дверима сходинка, а за нею ще кілька сходинок на шляху до кабінок для голосування.
Дільниця у школі №1
Голосування тут проходить на першому поверсі. Члени комісії видають бюлетені у коридорі, а урни для голосування розташовані у їдальні закладу. Людина з інвалідністю потрапити до приміщення не зможе — ґанок будівлі не облаштований пандусом.
Дільниця у школі №6
Процес голосування на цій дільниці проходить у коридорі закладу. Людина з інвалідністю потрапити у приміщення школи не зможе — пандуса немає, на вході у школу сходинки. Є тільки кнопка виклику для людей з інвалідністю.
Дільниця у школі №8
Сватове.City
На цій виборчій дільниці голосування проходитиме у коридорі закладу. До входу у школу ведуть 12 сходинок. Людині з інвалідністю потрапити до дільниці неможливо.
На дві виборчі дільниці — у клуб залізничників та у приміщення автокласу другої школи, журналістам Сватове.City потрапити не вдалося — у день перевірки вони були зачинені.
_____
Що робити тим, хто не може потрапити самостійно до виборчих дільниць
Але люди з інвалідністю можуть проголосувати вдома. А ще ті, хто не можуть самостійно пересуватися. Як це зробити журналістам Сватове.City розповів начальник відділу ведення Державного реєстру виборців у Сватівському районі Анатолій Сорокін.
Потрапити до списків людей, які будуть голосувати вдома, можна у кілька способів.
Перший спосіб. Людина, яка не може самостійно пересуватися, дає родичу чи сусіду (особі, якій довіряє) ксерокопію свого паспорта і медичну довідку. У довідці повинно бути чітко вказано, що людина не може самостійно пересуватися і не зможе прийти у день виборів на дільницю, аби проголосувати. Але не через хворобу.
— З цими документами довірена особа приходить до відділу ведення Державного реєстру виборців на майдан Злагоди, 25 у кабінет № 431. Ми вносимо дані людини, і у реєстрі біля її прізвища з’являється позначка — НСП — не може самостійно пересуватися, — розповідає Анатолій Сорокін.
Другий спосіб. Людина, яка не може самостійно прийти на виборчу дільницю у день голосування, звертається до депутата чи голови квартального комітету або у міськраду. У міськраді формуються електронні списки, які потім передають до Сватівського відділу Держреєстру виборців. Вони підписані особисто мером Сватового.
І третій спосіб. Списки людей, які не можуть самостійно пересуватися через стан здоров'я, ми отримуємо від Центру первинної медико-санітарної допомоги. Звідти вони нам надходять підписані головним лікарем установи, — каже Анатолій Сорокін. — Ці списки ми вже внесли до реєстру.
Точну кількість виборців, які будуть голосувати на президентських виборах у 2019 вдома, у Сватівському відділі ведення Держреєстру виборців не називають. Кажуть, що люди постійно звертаються за консультаціями.
Коли можна подати документи для того, щоб проголосувати вдома
25 березня — останній день, коли можна було подати документи до Сватівського Держреєстру виборців, аби проголосувати вдома. Далі — формуються списки для дільничних комісій. Якщо ж не встигли подати заяву на перший тур виборів, можна проголосувати у другому. Для цього потрібно подати заяву до Держреєстру виборців не пізніше ніж за два дні до дня голосування.
А ще подати заяву люди з інвалідністю чи неспроможні самостійно пересуватися можуть у дільничні комісії. Зробити це потрібно не пізніше останньої п’ятниці перед днем голосування — до 20:00 29 березня. Такі заяви розглядаються на засіданнях дільничних комісій.
Якщо ж виборець, наприклад, зламав ногу і не зможе прийти на виборчу дільницю — він теж може подати ксерокопію паспорта і медичну довідку з лікарні про травму до дільничної комісії до 20:00 29 березня.
У день голосування один із членів дільничної виборчої комісії їде по адресах тих людей, які голосуватимуть вдома. У руках члена комісії скринька для голосування — переносна, невелика, з печатками і підписами. Разом з членом комісії може їхати довірена особа когось із кандидатів і наглядач.
___
Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government
