Робота педіатричного відділення Сватівської районної лікарні під час карантину майже не змінилася. Тільки медичний персонал більше став приділяти увагу особистому захисту, хворих дітей перед прийомом та мам, що їх супроводжують, обов’язково перевіряють на коронавірусну інфекцію, а ще обмежили спілкування дітей із родичами, які їх відвідують. Як сьогодні працює дитяче відділення, журналістам Сватове. City розповіла завідувачка Світлана Писаренко.
Світлана народилася у Сватовому. Їй 50 років. У 1994 закінчила Луганський державний медичний університет. За фахом лікар-педіатр. Інтернатуру проходила у Сватівській райлікарні. У 2003 році у Харківському медуніверситеті Світлана здобула ще одну освіту за спеціальністю дитячий невролог.
З 2000 року вона працювала педіатром у дитячий консультації. А з 2014 стала завідувачкою педіатричного відділення Сватівської райлікарні.
Світлана Писаренко - завідувачка педіатричним відділеннм Сватівської райікарніАвтор: Сватове.City
Відділення розраховане на 20 місць, а працює тут 11 людей — четверо медсестер, четверо санітарок, старша та маніпуляційна сестри, сестра-господарка. Працюють цілодобово позмінно без свят та вихідних. Світлана — єдиний лікар у відділенні. Каже, завжди доводиться бути на зв’язку.
— Ми лікуємо усю дитячу патологію — бронхіти, ЛОР-патологія, нервова система, вегето-судинна дистонія у підлітків, травми, гастрити тощо. Дітей лікуємо віком від народження до 18 років. У нас є всі необхідні ліки для надання першої медичної допомоги, — розповідає Світлана. — У відділенні три палати відведені для лікування немовлят. Крім дитячих ліжок, там є ліжка для мам. Вони доглядають за своїми дітьми. Хоча ще є ліжка для мам у палатах для дітей старшого віку, бо за правилами дитина до шести років може лежати разом із мамою.
Самі палати у відділенні комфортні, бо у 2013 році зробили капітальний ремонт — поміняли вікна, опалення, купили нові меблі. У палатах затишно, а взимку тепло.
Всі палати та санітарні кімнати відремонтували за благодійні внески. Про це свідчать таблички біля дверей кожної кімнати. Косметичний ремонт у відділенні щороку роблять власними силами персоналу.

За словами Світлани, під час карантину робота відділення практично не змінилась. Єдине, медперсонал працює не по 12 годин, як раніше, а добу через три. Так зручніше добиратися до роботи. А ще частіше роблять дезінфекцію та кварцування приміщень. Хворих дітей, які поступають під час карантину, обов’язково перевіряють на COVID-19.
— З початком карантину якщо у дитини будь-якого віку симптоми з підозрою на коронавірус, то таку дитину приймає інфекційне відділення. Там роблять тести на COVID-19. Якщо результат тестів негативний, тоді дитину на лікування переводять до нас, — каже Світлана Писаренко. — Якщо у дитини немає симптомів, притаманних коронавірусній інфекції, то тоді швидкі тести на COVID роблять у прийомному покої. І тільки потім дитина поступає до педіатричного відділення. Якщо дитину привозять вночі, її оглядає черговий лікар. Мене викликають у випадках крайньої необхідності. Тому я завжди на зв’язку. Але до немовлят викликають у будь-який час доби, — розповідає Світлана Володимирівна.
Іноді до дитячого відділення поступають діти по лінії соціальних служб
Таке буває, коли дитину тимчасово вилучають з родини через несприятливі для неї обставини — тобто батьки не виконують належним чином свої батьківські обов’язки.
Не так давно у Сватівському районі у 24-річної жінки вилучили шістьох дітей, за якими вона не доглядала. Спочатку дітей направили до педіатричного відділення Сватівської райлікарні. Троє з них були хворими на застуду і їх лікували.
— Зазвичай такі діти, якщо у них немає ніяких захворювань, перебувають у нас максимум тиждень. Ми робимо усі необхідні аналізи та обстеження. Якщо дитина хворіє, то спочатку ми її лікуємо, а вже потім її забирають працівники соціальної служби. Ми ж готуємо відповідний пакет медичних документів за результатами всіх обстежень та аналізів, — розповідає Світлана.
Що стосується відмови матері від немовляти після пологів, то Світлана пам’ятає тільки один такий випадок у Сватівському районі.
— Але це було давно — ще за часів моєї юності. Якщо так трапиться, то цю дитину на деякий час переведуть з пологового до нашого відділення, ми її обстежимо, а потім соціальні служби відправляють немовля до будинку малюка. Але вже понад 15 років таких випадків не траплялося, — розповідає лікарка.
Є всі необхідні засоби захисту медперсоналу та обробки приміщень
Щодо засобів індивідуального захисту працівників педіатричного відділення на період карантину, то завідувачка каже, що вони усім необхідним забезпечені.
— У нас є всі необхідні засоби захисту медперсоналу та обробки приміщень — захисні костюми, халати, маски та респіратори, окуляри та захисні екрани, рукавиці, бахіли, деззасоби, лампи для кварцування, — каже Світлана. — Керівництво нашої лікарні потурбувалося про захист медичних працівників, за що їм велика дяка. Будемо сподіватися, що це вбрання не знадобиться, але спокійніше, коли воно є.
Також на час карантину у відділенні обмежили спілкування хворих дітей з родичами, які приходять. Сьогодні санітарка тільки приймає передачу від родичів, складає її в окремий пакет і передає дитині. Діти, як і мами, що лежать з ними, за межі відділення не виходять і з родичами не контактують. Під час перебування у відділенні діти маски не одягають, а мами ходять у масках, коли виходять з палат.
За словами Світлани, найбільший потік хворих на пневмонію дітей, особливо підлітків, припав на листопад-грудень 2019. Та й сама пневмонія, за словами лікарки, була здебільшого атиповою.
— Тоді надходило багато дітей з атиповою пневмонією — здебільшого верхньодолевою, що взагалі нонсенс для дитячої пневмонії. Лікується вона тривалий час і сильними антибіотиками. Капали таких дітей по два-три тижні. За моєї практики це був найбільший спалах дитячої захворюваності.
За словами лікарки, в той час педіатричне відділення Сватівської райлікарні було переповнене. На спад захворюваність пішла тільки після введення карантину у більшості школах району.
Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у спецпроєкті, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

