Світлана Солодовниченко — корінна сватівчанка. Працює лікаркою вже 30 років, а інфекційним відділенням Сватівської районної лікарні завідує з 2007. У 1990 році починала працювати терапевтом, потім — сімейною лікаркою, а після перепідготовки перевелась в інфекційне відділення. Журналісти Сватове.City поцікавилися у Світлани Дмитрівни, як змінилася робота інфекційного відділення під час карантину і як це вплинуло на роботу персоналу.

Світлана Солодовниченко, завідувачка інфекційним відділенням Сватівської районної лікарніСвітлана Солодовниченко, завідувачка інфекційним відділенням Сватівської районної лікарні Сватове.City

— У інфекційному відділенні Сватівської районної лікарні 20 боксованих ліжок інтенсивної терапії, які оснащені усім необхідним, зокрема і для прийому хворих з Covid-19. Бокси різні за кількістю ліжок — від двох до чотирьох, і один бокс, де можуть перебувати п’ятеро людей. В усіх боксах є рециркулятори повітря та окремий вихід на вулицю, так що пацієнти з різними хворобами між собою не перетинаються. За час моєї роботи у Сватівському інфекційному відділенні лікувалося багато людей із різними небезпечними хворобами — туберкульоз, сальмонельоз, краснуха, кір, вітряна віспа. І не було жодного випадку, щоб вони один одного заражали.

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Боксовані палати інфекційного відділення

Під час карантину робота інфекційного відділення майже не змінилася. Тільки вимоги до роботи персоналу стали жорсткішими. У нас 12 медичних працівників, зокрема два лікаря. Увесь персонал забезпечений засобами індивідуального захисту повністю — одноразові та багаторазові захисні костюми, респіратори, бахіли, рукавиці, шапки, окуляри тощо. Є і протичумні костюми, але поки що ми ними не користувалися. Також відділення забезпечене всім необхідним устаткуванням.

Хоча Сватівська лікарня не визначена для лікування хворих на коронавірус, але бувають різні ситуації. Якщо з якихось причин не вдасться відразу відправити такого хворого до спеціалізованої лікарні, то у нас є все, аби надати пацієнту медичну допомогу

У Сватівському районі поки не було жодного підтвердженого випадку захворювання на коронавірусну інфекцію. Але під час карантину ми приймаємо хворих за відповідним протоколом. Під час прийому нового пацієнта обов’язково одягаємо одноразові костюми, бахіли, шапку, окуляри, рукавиці. Якщо надходить хворий із підозрою на коронавірус, то лікар і медсестра одягають спеціальні багаторазові захисні костюми. Після огляду хворого одноразові засоби індивідуального захисту знімають у спеціальному приміщенні та поміщають у контейнер для утилізації. Багаторазові комбінезони віддають на прання.

Хоча Сватівська лікарня не визначена для лікування хворих на коронавірус, але бувають різні ситуації. Якщо з якихось причин не вдасться відразу відправити такого хворого до спеціалізованої лікарні, то у нас є все, аби надати пацієнту медичну допомогу — кисневі концентрати, апарати штучної вентиляції легенів, в також запас медикаментів.

Світлана Солодовник і медсестра Ольга Мішина перед початком зміниСвітлана Солодовник і медсестра Ольга Мішина перед початком зміни Сватове.City

Якщо у відділення надходить людина з ознаками інфекції, ми хворого кладемо в окрему палату, робимо експрес-тест на COVID-19, проводимо діагностику, робимо рентген. Щоб зробити рентген, хворого одягають у костюм і медпрацівник веде його у рентген-кабінет. Якщо хворий не може йти, його везуть на візку. У відділенні є два таких візка. Медпрацівники рентген-кабінету також одягають захист. Зробили рентген, все прокварцували, захист зняли.

Якщо рентгенолог підтверджує у людини пневмонію, то обов’язково беремо додаткові аналізи на COVID, відправляємо їх в лабораторію до Сєвєродонецька для перевірки методом полімеразної ланцюгової реакції

Якщо рентгенолог підтверджує у людини пневмонію, то обов’язково беремо додаткові аналізи на COVID, відправляємо їх в лабораторію до Сєвєродонецька для перевірки методом полімеразної ланцюгової реакції. Результати аналізу приходять у Сватівський лабораторний центр, і вже лікар-епідеміолог повідомляє нам, хворіє людина на COVID-19 чи ні. Якщо коронавірусну інфекцію не підтверджують, пацієнта переводять у інший бокс, щоб звільнити місце, якщо надійде новий хворий.

Під час карантину стали жорсткішими правила роботи медичного персоналу з пацієнтами інфекційного відділення. Кожен медпрацівник, прийшовши на роботу, перевзувається ще у фойє. Потім йде у роздягальню, де вдягається у змінний одяг та спецодяг.

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Підсобні приміщення для медперсоналу в інфекційному відділенні

Але навіть у одноразовому костюмі працювати доволі складно. Швидко пітнієш і тіло майже не дихає. А у багаторазових комбінезонах ще складніше. Буквально за годину весь одяг під комбінезоном стає мокрим. Відпрацювати у такому костюмі шість годин майже нереально. До того ж, вони не дуже зручні, бо розраховані тільки на стандартну фігуру. Те ж саме можна сказати про окуляри. Якщо форма обличчя широка, то вже за дві години маска вдавлюється у шкіру і ще довго потім залишаються сліди на обличчі. А медсестри їх носять майже постійно, бо усі маніпуляційні процедури проводять тільки в засобах індивідуального захисту. Та ми вже не звертаємо уваги на такі дрібниці. Головне — медперсонал захищений.

Сватове.City
Сватове.City
Сватове.City
Медсестра Ольга Мішина під час виконання професійних обов'язків

Після роботи усі разові засоби індивідуального захисту відправляють на утилізацію, а одяг працівників — у прання. У лікарняній пральні є окремі машини спеціально для інфекційного відділення. Тому на кожну зміну медики одягаються у випраний одяг. Після зміни працівники обов’язково приймають душ, одягаються у свій одяг і йдуть додому.

З початком карантину правила утримання приміщень інфекційного відділення майже не змінилися. Кожні дві години у відділенні проводиться дезінфекція та кварцування усіх приміщень. Хоча ми робили це і раніше, але не так часто.

Протягом грудня 2019 та у січні і на початку лютого 2020 у Сватівському районі був спалах атипової пневмонії. Усі ліжка у відділенні були зайняті і навіть не вистачало місця.  Були дуже тяжкі хворі. Часто доводилося користуватися кисневим концентратором

Сьогодні (12 червня - ред.) у інфекційному відділенні від пневмонії лікується одна дитина. Решта пацієнтів — від інших хвороб. Але протягом грудня 2019 та у січні і на початку лютого 2020 у Сватівському районі був спалах атипової пневмонії. Усі ліжка у відділенні були зайняті і навіть не вистачало місця. Тому доводилося хворих розміщати у інших відділеннях лікарні.

Були дуже тяжкі хворі. Часто доводилося користуватися кисневим концентратором. Були й такі, хто перебував на цьому апараті до тижня. Причому здебільшого хворіли молоді люди та діти.

Навіть коли ми вже почали у хворих на пневмонію діагностувати коронавірус, а діагноз не підтверджувався, то все одно хвороба у них протікала дуже тяжко. Але ми впоралися. Усі хворі вилікувалися і виписалися.

Читайте також: У багатопрофільній лікарні Сватового роблять усі аналізи. Сватівчанам не треба їздити до інших міст
Читайте також: Бізнес-леді зі Сватового подарувала місцевій лікарні апарат УЗД: чим він допоможе пацієнтам
Читайте також: Від пологів і до перших днів життя: хто такий неонатолог і для чого він працює у Сватівський лікарні