Відпочивати в Україні теж можна. Тим паче, у нас є багато мальовничих куточків, де ви точно не були. Природа гарна всюди: і за кордоном, і у рідній країні. Тож хочемо розповісти про п’ять українських озер, які варто відвідати. Поруч з деякими з них є туристичні бази, тому це може бути не просто подорож для нових вражень, а і для відпочинку на природі, у мальовничих куточках України.
Синевир, Закарпатська область
Синевир — найбільше озеро Українських Карпат. Розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря, тому навіть влітку температура води в озері не більше 13 градусів. Утворилося воно 10 тисяч років тому внаслідок землетрусу. Серед місцевих ходить легенда, що озеро утворилося від сліз графської доньки Синь. Бо на цьому місці її батько наказав вбити її коханого Вира, який був не під стать графській родині.
Ще озеро називають Морське око. Все через те, що серед озера є невеликий острівець, який нагадує зіницю.
В озері водяться три види форелі — струмкова, райдужна і озерна. У лісах навколо озера живуть ведміді, рисі, борсуки, лисиці, гірські козулі, вовки, горностаї і європейські олені.
Навколо озера високі ялинки, їх вік від 140 до 160 років. Поруч з озером росте більше 90 видів рослин, які занесені до Червоної книги України.
Кажуть, Синевір виконує бажання. Якщо на острові посеред озера загадати бажання, то ви обов’язково знайдете своє кохання. А якщо до озера прийдуть закохані, то вони будуть завжди разом.
На березі Синевира розташована турбаза. Працівники парку покатають вас по озеру, проведуть кінні або велосипедні екскурсії.
До озера можна дістатися пішохідними стежками або замовити екскурсію з турбаз.
Шелехівське озеро, Сумська область
Науковці кажуть, що Шелехівське озеро виникло ще за часів льодовикового періоду. Можливо, це озеро таке ж давнє, як озеро Вікторія у Африці чи Байкал у Росії. З висоти пташиного польоту озеро нагадує розігнуту підкову, усередині неї невеликий острівець, до якого веде місток. Береги озера досить обривчасті, оточені вербами, березами, дубами, соснами, акаціями, вільхою.
Вчені вважають, що Шелехівське озеро утворилося на дні глибокої, вкритої лісовою рослинністю балки на правому березі річки Псел мільйони років тому у результаті зсуву гір, які загородили шлях талим водам. Шелехівське озеро живиться з джерел, які з'явилися у результаті зсувів під час танення льодовика.
Назву ж озера традиційно пов'язують із сотником Селеховським. Він з'явився у цих краях у середині XVII століття разом з козаками-переселенцями з Правобережжя.
За невеликим яром ще можна розгледіти те, що залишилося від колишньої садиби Селеховського, зокрема і криницю з цілющою водою. До озера там дуже близько. Раніше від садиби до води вела алея, поруч також був водяний млин і гребля. В лісі, біля джерел, багато років тому стояли будинки селян.
У озері водиться багато раків і риби. Тут можна рибалити і плавити, але вода не надто тепла. Ще у озері багато мулу, але туристи ризикують і купаються у озері.
Навколо озера ростуть вікові дуби, акації, ожина. Там водяться бобри, гадюки, кабани. Біля озера спокійно і тихо. Є лавки та альтанки. Реліктове озеро дуже красиве і тихе, місцевість навколо досить дика й незаймана.
На березі озера не зустрінеш натовпу туристів, тому і бази відпочинку на околицях немає. Але можна розміститися у наметі і насолодитися усамітненням з природою.
Озеро рекомендують відвідувати влітку. Бо восени та весною дорогу сильно розмиває і є великий шанс застрягнути посеред дороги. Проте, якщо таке сталося, то вам залюбки допоможуть місцеві жителі.
Світязь, Волинська область
Світязь — найглибше озеро України. Вчені вважають, що воно є наслідком льодовитого періоду. В озері є западина глибиною 58 метрів. За розміром Світязь, як невелике місто. Вода в озері вважається чистою, має низький рівень азоту та заліза, але насичена киснем. Поблизу немає великих міст та підприємств.
Озеро знаходиться недалеко від Шацьку, входить до складу Шацьких озер, групи з-понад 30 озер у північно-західній частині Любомльського району Волинської області, у межиріччі Прип’яті й Західного Бугу. Світязь є найбільшим озером у групі Шацьких озер. Живиться воно підземними водами та артезіанськими джерелами. Вода тут надзвичайно прозора і м’яка. У сонячну погоду дно видно на кількаметровій глибині.
Шацькі озера розташовані серед лісових масивів, де побудовано багато санаторіїв і баз відпочинку. Для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер у 1983 році створили Шацький національний природний парк площею 32 500 гектарів.
Більшість вчених кажуть, назва озера перекладається як «Світлий». Що логічно, бо вода настільки прозора та чиста, що можна побачити піщане дно. Проте не знають з якої мови перекладається. Деякі вважають, що назва має скандинавське коріння, а дехто, що балтійське.
А ще кажуть, Полісся раніше було океаном, який висох, а замість нього залишилися невеликі озера. Найбільше з них ‒ Світязь. А у тому океані мешкали кити і один з них перетворився на острів в озері.
Є ще одна трохи моторошна легенда. Колись на місці озера було пасовисько, там бігали діти і підлітки. Одного разу пасовиськом проходив старий чоловік, його обгавкали собаки. Малі діти посміялися зі старця. Він виявився чаклуном, який підняв камінь, а з-під нього побігла вода, яка затопила все навколо. Діти у воді потонули, а підліткам старий наказав йти за ним і не обертатися. Проте вони обернулися і вмить перетворилися на клен і липу. На цьому місці зараз знаходиться острів.
Вода у Світязі унікальна за своїм хімічним складом. Після війни тут будували санаторії для поранених танкістів і льотчиків, лікували опіки. Озерна вода має цілющі властивості, бо у своєму складі має срібло, йод і гліцерин. Кажуть, шкіра після купань у Світязі стає еластичнішою.
У Світязі водяться лящі, окуні, щуки, соми. Але є і справжній делікатес - вугрі, їх вважають місцевою «родзинкою». У народі кажуть: не побував на Світязі, якщо не скуштував місцевих вугрів!
Береги озера різні. На одних знаходяться туристичні бази, санаторії, кемпінги та дитячі табори. Деяка частина оточена багаторічними лісами, але більшість вкриті лікарськими травами. Також на березі озера знаходиться невелике село, у ньому можна орендувати житло, якщо не хочете до туристичної бази. Там є магазини, кафе та міні-ринок.
Біля озера не можна смітити, розпалювати вогнища, мити машини, пасти худобу. Але ви можете порибалити у озері чи зібрати ягоди або гриби, покататися на яхті чи орендувати човен, щоб відвідати острів.
Бребенскул, Закарпатська область
Бребенскул ‒ це найбільш високогірне озеро України ‒ 1801 метри над рівнем моря. Озеро лежить на дні льодовикового кару. Його довжина 140 метрів, а найбільша глибина ‒ 2,8 метри. Розташоване озеро на горі Бребенскул, висота якої 2038 метри.
verkhovyna.life
Озеро живиться джерелом та опадами у вигляді снігу чи дощу. Вода у озері кришталево чиста. Бребенскул вважається найтеплішим озером на Чорногірському хребті. Але вода там не прогрівається вище 15 градусів. Тож покупатися у його водах можуть лиш відчайдухи. Але робити це варто у першій половині дня, поки сонце не встигло зайти за хребет. Хоча озерна вода і прозора, мов скло, пити її не рекомендується. Зовсім поруч знаходиться джерельце з мінеральною водою. Краще скористатися ним.
Назва озера пішла від румунського слова «brebenoc», що означає «барвінок». Кажуть, колись під горою була долина барвінків. А ще є варіант, що назва пішла від слова «бербениці».
Берег озера вкритий травою, а рослини, які ростуть навколо озера, занесені до Червоної книги. Неподалік від озера ростуть гірські сосни та стелюх, вони вважаються вимираючими видами у Карпатах. У озері немає риби, але можна знайти ракоподібних та земноводних.
Озеро приваблює туристів. У сезон мандрівок біля озера можна побачити близько 50 наметів. Подорож потрібно гарно спланувати: фізично підготуватися та знайти досвідченого екскурсовода, бо йти доведеться не один день. І не забувайте про теплий одяг, бо вночі місцева температура знижується вдвічі.
Росохан, Івано-Франківська область
Озеро Росохан розташоване у кам’яній чаші гірського масиву Горгани на висоті 1120 метрів над рівнем моря. Його довжина ‒ 60 метрів, а глибина ‒ 4,5 метра. Є дві версії утворення озера ‒ внаслідок зсуву або внаслідок падіння метеориту.
Росохан є маловідомим гірським озером і водночас гідрологічною пам'яткою природи місцевого значення площею 4,7 гектари. Озеро розташоване на схилах хребта Аршиця на висоті 1120 метрів і живиться водами з гори Верх-Менчелик.
guide.karpaty.ua
Вода у водоймі кришталево чиста. В озері кілька разів намагалися розводити рибу, але марно. Кажуть, через те, що у складі води мінерали. Скупатися у озері теж не вийде, бо влітку вода тут не прогрівається вище 15 градусів. А дно кам'янисте. І це не гладка галька, як на морі, а гострі камені.
Бачили ті красивезні фотографії великих ялинок чи сосен? От маєте можливість побачити таку красу. Бо озеро оточене багаторічними хвойними лісами. Також є багато різних видів рослин та популяція двовіткової фіалки.
Ніяких турбаз поблизу Росохану немає. Лиш 2-3 місця для наметів. Натомість тут можна усамітнитися з природою. А у кришталево чистій воді роздивитися дно Росохану і пожити у дикій природі Карпат. Але не намагайтеся дістатися до озера самотужки, знайдіть досвідченого екскурсовода та перед мандрівкою не полініться вивчити місцевість на мапах.


