Чи вбиває антисептик коронавірус? Чи Covid-19 гірший за сезонний грип? І чи дійсно маска для обличчя захищає від коронавірусу? Видання Wired знайшло усі відповіді, які допоможуть розібратися із плутаниною щодо цієї теми.
Міф: Антисептики
не знищують коронавірус
Ваші руки — один із основних шляхів, яким віруси потрапляють з поверхонь до дихальної системи. Тому збереження їх в чистоті — одна з найефективніших речей, яку ви можете зробити, щоб не допустити інфікування вірусом. Там, де це можливо, ретельно вимийте руки з милом, і якщо ви не маєте доступу до вбиральні, то антисептик для рук на основі спирту якраз стане в нагоді.
Хоча ефективність антисептиків залежить від вірусу — саме тому деякі санітайзери не дуже ефективні проти коронавірусу. Дезінфікуючі засоби, що містять понад 60% спирту, є найефективнішими для знищення мікробів, але не намагайтеся зробити власний в домашніх умовах. У кращому випадку він буде не таким ефективним, а в гіршому випадку ви можете сильно пошкодити шкіру.
Міф: Covid-19 не небезпечніший,
ніж сезонний грип
«Чому людей не турбує нормальний грип?» Хвороба вперше з’явилася наприкінці 2019 року, і тоді таку фразу можна було часто почути від різних експертів. По-перше, Covid-19 має вищу смертність, ніж сезонний грип. Звичайний штам грипу вбиває близько 0,1% заражених, проте рівень смертності від коронавірусу значно вищий. Дані з Уханю, який був епіцентру спалаху, свідчать приблизно про 2%, тоді як цифри поза ним нижчі.
Covid-19 також поширюється легше, ніж сезонний грип. Інфекційність захворювання визначається репродуктивним числом, яке оцінює кількість нових інфекцій, що виникають внаслідок кожного нового випадку вірусу. Кожна людина з Covid-19 в середньому заражає 2,2 і більше людей, а при сезонному грипі це число становить приблизно 1,3.
Ще один фактор, який викликає занепокоєння, це той факт, що це абсолютно новий вірус для людини. У нас немає природного імунітету або вакцин проти Covid-19. І хоча за даними одного китайського дослідження понад 80% випадків Covid-19 є легкими, збільшується ймовірність його поширення — і органами охорони здоров’я це не зафіксують.
Міф: 5G може подавляти імунну систему
і зробити вас сприйнятливішими
до коронавірусу
У Великій Британії почали підпалювати вишки 5G після того, як в інтернеті з’явилася теорія змови, в якій пов’язують пандемію коронавірусу із запуском 5G. Удосконалену технологію бездротового зв’язку раніше пов’язували з проблемами зі здоров’ям, включаючи рак, безпліддя та хворобу Альцгеймера, але немає надійних доказів того, що ці сигнали можуть шкідливо впливати на людину.
Міф: Маски для обличчя
захистять вас від вірусу
Для пересічної людини регулярне миття рук та соціальна дистанція — це найважливіший захист проти Sars-Cov-2 — вірусу, який викликає коронавірус. Маски для обличчя працюють, блокуючи крапельки від кашлю і чхання, які є основним шляхом передачі коронавірусу, але не всі маски ефективні при фільтрації дуже дрібних частинок, і віруси все ще можуть потрапляти через очі.
Міф: Вакцина з’явиться вже дуже скоро
Хоча дослідникам знадобилося лише 10 днів, щоб розібрати геном нового коронавірусу, вакцина, швидше за все, не буде готова незабаром. Вакцини повинні пройти численні стадії розробки, включаючи випробування на тваринах і людях. Ймовірно, для цього знадобиться щонайменше рік. До того часу спалах, можливо, сам піде на спад або хвороба вже може бути визнати ендемічною.
Міф: Коти та собаки
можуть захворіти на коронавірус
Тигр у зоопарку Бронкса випробував отримав позитивний результат тесту на коронавірус, а ще шість великих котів мали сухий кашель та втрату апетиту. Також було виявлено, що домашні коти заражають один одного Sars-Cov-2 згідно з дослідженням від 31 березня (яке ще не отримало рецензію). Відомо, що коти, як дикі, так і домашні, можуть мати котячий коронавірус, що може спричинити дволі смертельне захворювання, яке називається інфекційний перитоніт котів (FIP). Однак коронавіруси у котів на генетичному рівні дуже відрізняються від SARS-CoV-2.
Інформація про шпіца в Гонконзі, який начебто мав коронавірус, спровокували заголовки газет на початку березня про те, що домашні тварини можуть передавати Covid-19. Хоча влада Гонконгу підтвердила, що зараження собаки, ймовірно, було випадком передачі від людини до тварини, собака не виявляла жодних симптомів, і досі немає доказів того, що коти або собаки можуть передавати вірус людині.
Міф: На коронавірус
хворіють лише літні люди
Люди похилого віку та ті, хто раніше мав проблеми із здоров’ям, зазвичай мають більш складні випадки Covid-19. Дослідження 138 пацієнтів з коронавірусом в університетській лікарні Уханя виявило, що вірус швидше вражає людей похилого віку, але молоді люди та навіть діти все ще можуть захворіти та поширити захворювання — особливо ті, хто в зоні ризику — наприклад, медичні працівники.
Міф: Вірус мутує і стає більш смертельним
Усі віруси трохи мутують, коли відбувається процес реплікації, але ці мутації можуть призвести до того, що вірус стане менш шкідливим, а не навпаки. Дослідження Пекінського університету виявило, що існує два поширених типу нового коронавірусу — L-типу та S-типу, але відмінності між двома штамами дуже малі. Немає жодних доказів того, що вірус з часом стає більш смертельним, він стає лише генетично різноманітнішим.
Чи варто приймати ібупрофен для лікування симптомів коронавірусу?
14 березня міністр охорони здоров’я Франції Олів’є Веран написав у Twitter, що люди повинні уникати використання ібупрофену для лікування симптомів коронавірусу. Деякі пацієнти у Франції зазнали несприятливих ефектів, використовуючи нестероїдні протизапальні препарати для лікування. Допис викликав хвилю дезінформації в WhatsApp та соціальних мережах, але наразі немає надійних доказів того, що ібупрофен може погіршити стан. Незважаючи на це, все ж радять замість нього використовувати парацетамол. Однак найголовніша порада — обов’язково проконсультуватися із лікарем.
Кип’ячена вода з часником
вилікує Covid-19
Вживання кип’яченої води з часником або лимонним соком популяризують як домашній засіб від коронавірусу у соціальних мереж. Хоча часник і вітамін С дійсно мають користь для здоров’я, наразі немає ніяких ліків від Covid-19.
Популяризація недоведених методів лікування, як правило, є найпоширенішою формою дезінформації в мережі і може мати реальні серйозні наслідки. В Ірані, де алкоголь є незаконним, а тисячі людей були заражені, майже 300 осіб загинули, а понад 1000 захворіли після вживання токсичного спирту для профілактики коронавірусу.
