Зазвичай кандидати у нардепи у своїх передвиборчих програмах дають безліч обіцянок, які входять скоріше до повноважень місцевої влади. Журналісти Сватове.City обрали п’ять головних проблем Сватового і пояснять, що під силу вирішити депутату-мажоритарнику, а до чого він взагалі не має ніякого відношення.
Розібратися з повноваженнями депутата-мажоритарника Сватове.City допоміг експерт руху «Чесно» Назар Заболотний.
— Депутат-мажоритарник має ті самі обов’язки, що і його колеги, які потрапили у Верховну Раду за партійними списками. Також він є представником усього українського народу, а не певного виборчого округу чи депутатської фракції, — пояснює експерт. — Так вказано у Законі України «Про статус народного депутата України».
Значний відсоток депутатів, обраних у одномандатних округах, відвідує свій округ лише під час виборчих кампаній. Тому жодних відмінностей депутата, обраного за партійними списками, і мажоритарниками немає.
— Єдина відмінність — обов’язок мажоритарника підтримувати зв’язок із виборцями свого округу. Однак законом не встановлено ані конкретних способів підтримання такого зв’язку, ані будь-яких наслідків для депутата, який не виконує цей обов’язок, — каже Назар Заболотний.
Що пояснив Назар Заболотний про головні проблеми Сватового і району.
Погані дороги у Сватовому і районі
З початком збройного конфлікту на Донбасі і донині дороги у Сватовому і районі зазнали руйнувань — спочатку від пересування важкої військової техніки, а потім — великовантажного транспорту. З року в рік на дорогах робили ямковий ремонт.
У вересні 2018 у Сватовому місцеві активісти двічі перекривали рух трасою Н-26 Чугуїв-Мілове. Спуск у Сватове тоді зробили. У червні 2019 перекривали рух на годину трасою Р-66 Дьомине-Олександрівка-Лисичанськ-Луганськ жителі Нижньої Дуванки.
Що може депутат:
Стан доріг у місті районі належить до компетенції місцевих державних адміністрацій — обласних чи районних, в залежності від статусу дороги. Підтримання належного стану вулиць і доріг міста та інших населених пунктів належить до компетенції органів місцевого самоврядування — міської ради. Це вказано у Законі України «Про автомобільні дороги».
Проблеми медицини: нестача лікарів
У Сватівському Центрі надання первинної медико-санітарної допомоги не вистачає сімейних лікарів. Через це їм дозволили підписувати із сватівчанами декларації поверх норми. Не вистачає лікарів і у районній лікарні. Ще у березні представники лікувальних закладів Сватового разом з представниками районної влади відвідали ярмарок вакансій у обласному медуніверситеті і запрошували працювати до сватівських лікувальних закладів майбутніх випускників цього навчального закладу.
Що може депутат:
Нардеп може вплинути на медицину, голосуючи за бюджет — бо народні обранці розподіляють кошти. Або підтримувати чи не підтримувати медреформу — голосувати чи не голосувати за зміни у сфері охорони здоров’я. Також може місцевій владі надавати свої пропозиції стосовно роботи медичних закладів або перевіряти цю роботу. Надсилаючи депутатські запити.
А от вплинути на кадрову проблему можуть тільки на місцевому рівні — у нашому випадку це Сватівська районна рада.
Погане транспортне сполучення зі Сватового: район, область, Україна
У села Сватівського району щодня ходить тільки один автобус — той, що у Хомівку. Інші по селах їздять переважно тричі на тиждень. Виїхати зі Сватового до Сєвєродонецька можна тільки маршрутками перевізників із Троїцького. Зазвичай до Сватового вони приїздять без вільних місць.
Потяги через станцію Сватове курсують — до Харкова, Києва, Дніпра, Ужгорода. Квитки на потяг до столиці придбати складно — не завжди є вільні місця. А на південь України зі Сватового можна дістатися тільки з пересадками.
Що може депутат:
Організацією маршрутів перевезення залізницею займається виключно «Укрзалізниця». Автомобільні перевезення за межами однієї області організовує Міністерство інфраструктури. Перевезення в межах області — компетенція обласної державної адміністрації, у межах району — районної державної адміністрації, у межах населеного пункту — орган місцевого самоврядування, у нашому випадку мерія.
Зруйновані сватівські підприємства після вибухів у жовтні 2015 на складах ракетно-артилерійського озброєння Збройних сил України
29 жовтня 2015 року вибухнули склади ракетно-артилерійського озброєння у Сватовому. Тоді близько 19:20 здетонували снаряди на складі РАО ЗСУ, який був розташований на об’їзній дорозі. Там зберігали близько 3,5 тисяч тонн снарядів.
У результаті вибухів постраждали будівлі підприємств, установ, організацій міста і приватного бізнесу. На місці трьох підприємств — Міжрайгазу, Райавтодору та «Агрохіму», залишилося випалене поле.
Пошкоджені будинки сватівчан після вибухів у жовтні 2015 на складах ракетно-артилерійського озброєння Збройних сил України
Снаряди розривалися усю ніч. Через неможливість підступитися локалізацію розпочали тільки вранці. У результаті вибухів постраждали близько 4000 приватних будинків, багатоквартирні будинки на Мирному.
І досі сватівчани оговтуються від пережитого і не можуть отримати компенсацію від держави за понесені збитки. Серед причин інциденту називали постріл із сигнального пістолета, можливі «дії противника» і службову недбалість.
Що може депутат:
Кошти для подолання наслідків масштабних надзвичайних ситуацій, як правило, виділяються Кабінетом Міністрів із резервного фонду державного бюджету. Особи, яким завдано шкоди, мають право звернутися до суду для стягнення її відшкодування.
Депутатські звернення і запити — у чому їх сила
Експерт руху «Чесно» Назар Заболотний пояснює, що до компетенції народного депутата жодна із визначених проблем Сватового і району не належить. Єдиним засобом впливу депутата на їх вирішення є надсилання відповідним органам депутатських запитів і звернень.
Депутатський запит народний обранець може надсилати і вимагати офіційної відповіді до органів державної влади чи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ чи організацій. Але перш ніж подати запит його повинні підтримати як мінімум 90 депутатів Верховної Ради.
Депутатське звернення нардеп подає самостійно і не просить підтримки депутатів. Надіслати запит він може до органів держвлади або місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ чи організацій. Депутатське звернення може бути написане на підставі скарг і заяв виборців. Або стосуватися інших питань, які ініціюються нардепом.
З подібними зверненнями може звертатися не лише депутат-мажоритарник від конкретного округу, а будь-який нардеп, незалежно від того де і як він обраний.
Навіщо нардепу депутатський фонд і як він може допомогти виборцям
Кожному депутату Верховної Ради щомісяця з державного бюджету виділяються гроші на оплату праці помічників-консультантів. Це і є депутатський фонд.
У нардепа може бути 31 помічник. Працювати вони можуть як на платній основі, так і на громадських засадах. Кількість помічників і розмір їх зарплати визначає сам нардеп. Однак, не у всіх народних обранців по 31 помічнику.
Тому законом передбачено, що нардеп має право гроші, які залишаються невикористаними після оплати праці помічників, використати для інших цілей. У тому числі і на допомогу виборцям зі свого виборчого округу.


