Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує не переривати процес вакцинації під час пандемії COVID-19. Як зробити щеплення, розповідає завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень Сватівської міжрайонної філії Луганського обласного лабораторного центру МОЗ України Валентина Козьменко.

Що таке імунізація населення і чому вона потрібна

Імунізація — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет шляхом введення вакцини. Вакцинація стимулює імунну систему організму і захищає людину від відповідної інфекції або хвороби. 

Вакцинація — дієвий та безпечний інструмент проти спалаху епідемій інфекційних захворювань. Вона у сотні разів краще захищає організм людини від інфекції, запобігає важкому перебігу хвороби та появі ускладнень від неї. Особливо вакцинація ефективна для дітей. Щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти 2,5 мільйона дитячих життів.

 

Завдяки тому, що процес вакцинації застосовується майже у всіх країнах, людству вдалося перемогти таку страшну хворобу як натуральна віспа. У світі майже повністю знищений поліомієліт. Глобальна смертність від кору знизилася на 75%, а смертність від правця новонароджених більш ніж у 13 разів. Також знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, краснуху, менінгіт, рак печінки. 

Чим загрожує людині відсутність вакцинації

В Україні населення отримує захист від 10 інфекцій: кашлюку, правця, дифтерії, гепатиту В, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, туберкульозу та гемофільної інфекції. До 18 місяців дитина отримує всі необхідні щеплення, що дозволяє їй активно контактувати з іншими дітьми без ризику заразитись і захворіти. Всі щеплення проводять у поліклініках безкоштовно, згідно з календарем.

Але не всі батьки розуміють необхідність вакцинації і відтак наражають власних дітей на небезпеку. Як приклад — в Україні з 2017 року триває спалах кору, причиною якого став низький рівень охоплення населення вакцинацією. За даними Центру громадського здоров’я Міністерства здоров'я України, тільки за три перших місяці у 2019-му на кір захворіло майже 40 тисяч людей. З них 18 тисяч дорослих та 21 тисяча дітей. Від ускладнень померло 14 людей, а з початку спалаху — 36. Майже 70 відсотків від усіх, хто захворів, не мали щеплень взагалі, 17 відсотків мали дві дози щеплення, 13 відсотків щеплені одноразово.

У Луганській області у 2019 зареєстрували 142 випадки захворювання на кір, зокрема у 43 дітей до 17 років. У Сватівському районі на кір захворіло троє дорослих, які інфікувалися під час перебування у Києві та Куп’янську.

У 2018 році в області зареєстрували три випадки захворювання на дифтерію у двох хворих, які проживали у Рубіжному та один у Кремінському районі. У 2019-му на дифтерію захворіла одна людина у Рубіжному.

Дитина, яка не отримала щеплення, має великий ризик захворіти і отримати ускладнення. Зокрема, у таких дітей при зараженні гепатитом В розвивається хронічний гепатит, який призводить до розвитку цирозу і раку печінки. У дітей віком до року туберкульоз протікає у вигляді генералізованої форми з ураженням печінки, нирок, кісток. Часто він викликає ураження мозкових оболонок — туберкульозний менінгіт.

Гемофільна паличка (ХІБ-інфекція) у дітей перших років життя, яким не робили щеплення, призводить до розвитку пневмонії, гнійного менінгіту, сепсису (зараження крові), епіглотиту (запалення надгортанника, що призводить до задухи) і отиту, гнійного артриту, гнійного остеомієліту (запалення кістки).

Зараз же завдяки новим вакцинам можна захистити дітей і дорослих від грипу, гепатиту А, вітряної віспи, менінгококової та пневмококової інфекцій, папіломавірусної інфекції, яка викликає рак шийки матки. Щеплені проти грипу хворіють у 10 разів рідше, ніж не вакциновані. Щорічні випадки смерті від грипу зареєстровані у не щеплених осіб.

Чи можна робити щеплення під час карантину через коронавірус

Процес вакцинації під час пандемії COVID-19 не має припинятися. В умовах пандемічного поширення нового коронавірусу потрібно забезпечити захист від інфекцій, які попереджає вакцинація. Будь-яке порушення рутинної імунізації призведе до спалахів або зростання кількості випадків вакцинокерованих інфекцій, зокрема і випадків, що потребуватимуть госпіталізації та інтенсивної терапії.

Сьогодні перед початком сезону польових робіт, рибальства, полювання і туризму, є надто важливою вакцинація від правця. Найвища захворюваність і смертність від цієї інфекції у людей поважного віку, які працюють у сільському господарстві, на присадибних ділянках.

Під час карантину медичні заклади повинні забезпечити дотримання правил інфекційного контролю при проведенні профілактичних щеплень. Всі пацієнти та медичні працівники повинні бути у медичних масках. Потрібно уникати створення черг, скупчення в кімнатах очікування, планувати графік консультаційних прийомів та вакцинації. Також важливо, щоб діти та дорослі, які вакцинуються, не мали жодних ознак гострих вірусних захворювань.

За інформацією щодо вакцинації можна звернутися до свого сімейного лікаря або у реєстратуру Сватівського центру первинної медико-санітарної допомоги за телефоном (099)766-10-35 з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 14:30. У суботу — з 8:00 до 13:00. Неділя — вихідний.

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у спецпроєкті, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Читайте також: Що насправді означає «одужав від коронавірусу». Пояснюємо у чотирьох пунктах
Читайте також: Що відбувається з легенями хворих на коронавірус