У центрі відновлення зору «Візіум», що у Сватовому на площі 50-річчя Перемоги, 35а, допоможуть діагностувати та вилікувати хвороби очей у дітей без операцій. Для цього потрібно тільки вчасно проходити обстеження у офтальмолога.
Лікар-офтальмолог Центру «Візіум» з 38-річним стажем Галина Магаль розповіла Сватове.Сity які порушення зору у дітей є найбільш поширеними. А ще — як батькам вчасно помітити, що у дитини проблеми із зором, аби потім не потрібно було робити операцію.
Короткозорість або міопія
— Це коли дитина починає гірше бачити вдалину. Серед учнів молодших класів короткозорість мають 6-8% дітей, до закінчення школи цей відсоток зростає до 25-30, серед гімназистів і ліцеїстів цей показник ще більший — 50%, — каже Галина Михайлівна.
Які фактори впливають на розвиток: генетика, недостатнє освітлення під час читання чи вивчення уроків, велике навантаження на очі, недостатнє перебування дитини на свіжому повітрі і надмірне та безконтрольне користування ґаджетами.
Як розпізнати: дитина підносить предмети близько до очей, дивиться з близької відстані телевізор, тримає низько голову над зошитом, нахиляє голову вбік коли пише чи малює, примружує очі, скаржиться на втомлюваність очей, спостерігається почервоніння очей, дитина погано бачить предмети чи написи вдалині, часто скаржиться на головний біль.

Далекозорість або гіперметропія
При далекозорості дитина починає погано розрізняти ближні предмети, може скаржитись на втомленість очей, постійну сльозотечу, головний біль, печіння і дискомфорт в області очей. Однак існують форми гіперметропії, при яких людина бачить нечітку, розмиту картинку на будь-якій відстані — і близько, і далеко. Це відбувається тому, що око не може сфокусуватися.

— У цьому випадку дуже важливо вчасно показати малюка офтальмологу. Рання діагностика і грамотне лікування зменшать ризик прогресування ускладнень — наприклад, косоокості, — каже Галина Магаль.
Як лікується: призначається апаратне лікування, спрямоване на зняття спазму акомодаційних м’язів та тренування їх здатності до фокусування, — каже Галина Магаль.
Амбліопія чи синдром «ледачого ока»
Це захворювання очей, при якому зниження гостроти зору одного або обох очей не коригується окулярами чи контактними лінзами.
— Зазвичай амбліопія є наслідком невирішених проблем із зором у дитячому, дошкільному чи молодшому шкільному віці, — розповідає Галина Михайлівна. — У цьому віці активно формується зорова система дитини. Тому неуважність батьків до проблем із зором у дітей може призвести до амбліопії.
Частіше за все амбліопія виникає:
- при косоокості, коли знижена гострота зору в оці, що косить. Ці два захворювання посилюють одне одне: амбліопія провокується косоокістю і посилює його перебіг, сприяючи ще більшій косоокості;
- при тривалій відсутності корекції короткозорості, далекозорості або астигматизму;
- при різниці рефракції очей більше 3 діоптрій;
- при користуванні неправильно підібраними окулярами;
- при тривало існуючій перешкоді для надходження світла до сітківки, наприклад, при помутнінні рогівки, при вродженому помутнінні кришталика (катаракті), опущеній верхній повіці ока (птозі).
На що потрібно звернути увагу:
- погана координація руху, погіршення орієнтування у просторі;
- швидка стомлюваність очей;
- нечіткість видимих об’єктів, своєрідна «пелена» перед очима;
- двоїння зображення;
- падіння гостроти зору;
- порушення колірного сприйняття;
- розвиток косоокості.

— У людей з амбліопією відсутній бінокулярний зір. А значить людина не зможе оцінити глибину, черговість розташування предметів у полі зору, не бачитиме об’єм картини. Тобто не буде цілісності сприйняття оточуючого середовища. — розповідає Галина Магаль. — Порушення бінокулярного зору впливає на координацію рухів. У дорослих амбліопія не коригується оптикою і повернути зір в амбліопічне око неможливо — усі зміни незворотні.
Як лікується: для лікування амбліопії призначають комплекс вправ за участю апарата «Амбліокор» та інших сучасних приладів. Фахівець-офтальмолог розробляє для кожного маленького пацієнта індивідуальну програму лікування з урахуванням особливостей перебігу захворювання.
Косоокість
Це періодичне або постійне відхилення зорової осі одного або обох очей почергово від загальної точки фіксації. Супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить. Косоокість може виникнути у будь-якому віці і буває вродженою і набутою.

— Косоокість — не тільки косметичний дефект. У нормі наші очі повертаються скоординовано і від кожного з них головний мозок отримує своє зображення. Зорові зони кори головного мозку мають здатність поєднувати ці трохи різні «картинки» в одну. Завдяки цьому ми бачимо об’ємне зображення предметів, розрізняємо глибину і визначаємо відстань предметів один від одного, — розповідає Галина Михайлівна. — Це бінокулярний чи стереоскопічний зір. При косоокості злиття двох зображень не відбувається — одне око відхиляється від спільної точки фіксації, тому мозок отримує два зображення. Вони сильно відрізняються одне від одного. Мозок не може об’єднати їх в одне ціле.
Що робити: ні в якому разі цю проблему не варто залишати без уваги. Своєчасне звернення до офтальмолога збереже зір вашої дитини. Розпочинати лікування косоокості потрібно відразу ж. У дітей до шести-семи років зорова система активно формується, вона гнучка і добре піддається терапевтичному впливу.
Як лікується: лікування косоокості призначається в залежності від її виду і ступеню виразності. На ранній стадії зазвичай призначаються окуляри. У більш складних випадках можуть призначатися окуляри і апаратне лікування з розвитку гостроти зору, координація м’язового апарату та відновлення бінокулярного зору.
Графік роботи офтальмологічного центру «Візіум»:
- з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 16:00,
- у суботу — з 8:00 до 14:00.
Запис на прийом за телефоном: (095) 067-78-99.
Офтальмологічна клініка «Візіум» нагадує — самолікування
може бути шкідливим для Вашого здоров’я

У матеріалі використані зображення із сайту TREVISO