У багатьох Жмеринка асоціюється із прекрасним залізничним вокзалом у вигляді величного корабля, що прямує на Одесу. Але що можна побачити у цьому місті, окрім нього?
Жмеринка.City із цим розібралися і обрали 11 цікавих місць, де можна безкоштовно і цікаво відпочити у нашому містечку.
Міський історичний музей
Ти знаєш про те, що жмеринчанин підкував блоху та розмістив на циферблаті наручного годинника 70 мініатюр, до яких увійшов потяг з п’ятнадцятьма вагонами в «тунелі», що у 3,5 тисячі разів тонший за людську волосину?
А чи відомо тобі, що наш земляк нагодував усі армії світу? А як тобі той факт, що автор усіх ілюстрацій до славнозвісної «Енеїди» Котляревського теж жмеринчанин? Не знав?
Тоді тобі пряма дорога до історичного музею! Про все це та багато іншого тобі залюбки розкажуть у місцевому історичному музеї.
Де: вулиця Центральна, 24, працює щодня, окрім неділі та понеділка.
Центральна площа
Центральна площа, або площа Миру, розташована неподалік від залізничного вокзалу. З одного боку до площі прилягає храм Олександра Невського, навпроти – виконком Жмеринської міської ради. Площу побудували у 1990-х роках після знесення старовинних житлових будинків.
Зараз тут розмістили лавочки для відпочинку, туристів особливо приваблює лавка примирення, виконана місцевим ковалем у вигляді серця. Посередині площі - пам'ятник Тарасу Шевченку.
Саме на цій площі відбуваються усі загальноміські заходи. Удень тут можна зустріти десятки молодих сімей із дітками, а вечорами молодь слухає музику та відпочиває. Теплими вечорами на площі організовують кіносеанси: стіна міськради перетворюється на величезний екран.
Парк культури та відпочинку
Свого часу місцеві брати-машиністи розчистили ділянку лісу та облаштували парк. На честь працелюбних братів Бєлінських у народі паркову зону назвали Рощею Бєлінських. Згодом парк отримав назву імені відомого поета Максима Горького.
Сьогодні у парку культури та відпочинку знаходиться багато пам’яток: пам’ятник воїнам-визволителям (танк Т-34), стела пам’яті загиблим на фронтах Другої світової війни, пам’ятні знаки воїнам-інтернаціоналістам та загиблим під час Чорнобильської катастрофи. На території парку є пам’ятники Максиму Горькому, Олександру Пушкіну, перед входом на стадіон – пам’ятний знак любителям гри у футбол.
У парку є два стадіони, озеро, місця для відпочинку та дитячі майданчики – дитячий ігровий та спортивний. Під час загальноміських свят парк перетворюється на простір для творчих локацій і відпочинку.
Міський стадіон
У самому серці парку культури та відпочинку розміщується міський стадіон. Спортивні естафети, конкурси, шоу силачів та різного роду змагання проводяться саме у цьому місці.
На вихідних місцева футбольна команда «Локомотив» зустрічається у матчах та чемпіонатах із суперниками. У парку також функціонує спортивна зала «Олімп», де жмеринчани займаються греко-римською боротьбою. Також тут є боксерський ринг та інвентар, який подарували місту брати Клички.
Озеро в парку Дружби народів
Мальовничий краєвид на березі озера біля кафе «Любава» (вул. Шекінська, 49А) зачаровує у будь-яку пору року. Влітку відчайдухи перепливають озеро з одного боку на інший, а взимку моржі пірнають в ополонку.
Смачна кухня, зручні місця для відпочинку та музика приваблюють і місцевих, і туристів. Неподалік розміщений дитячий ігровий майданчик, паркова зона та вже готові місця для сімейних пікніків.
Центральна алея з яскравими вогнями
У темну пору доби у центрі міста горить цікава ілюмінація - мерехтить безліч ястравих ліхтариків. Тут можна відпочити біля Дерева Кохання або сфотографуватися біля символа Жмеринки – крилатого Пегаса.
Привокзальна площа
Ми домовилися не писати у цій статті про залізничний вокзал (куди ви без сумніву сходите ітак). Однак про привокзальну площу – слова не було.
Насправді сама будівля та територія біля неї має чимало чудових місць, які можуть прикрасити ваше селфі. Після реставрації вокзал неабияк омолодився, хоч і зберіг свою унікальність як історичної пам’ятки. Чудові фото виходять у місцевих та туристів на привокзальній площі, на 1-й та 2-й платформах.
Велична будівля у стилі модерн не залишить байдужим навіть найвибагливіших мандрівників. На пероні завжди можна спробувати свіженькі вареники місцевого виробництва.
Католицький костел
Це діючий римо-католицький храм, де відбуваються богослужіння та урочисті церемонії. Сам храм звели у 1910 році завдяки католицькій громаді. Парафіяни не раз зверталися у Кам'янець-Подільський до генерал-губернатора, щоб той дозволив побудувати в місті храм, але щоразу отримували відмову. У 1904 році двоє мешканців Жмеринки Садовський та Михальський поїхали до Санкт-Петербурга зі зверненням до імператора Миколи II, у якого на той час на руках був хворий син.
Прихожани запропонували: якщо буде дозвіл на будівництво костелу, то буде названо на честь Святого Олексія і щоденно в костьолі буде проводитись служба за його здоров'я. Імператор надав дозвіл на будівництво.
Споруду збудовали у неоготичному стилі. У вечірню пору доби будівля набуває вигляду готичного замку.
Школа №1
У 1906 році це була чоловіча гімназія, побудована на кошти місцевого мецената графа Гейдена. У будівлі знаходилася директорія УНР за часів Семена Петлюри, пошта та пункт, куди відправляли жителів міста за часів фашистської окупації.
Після війни навчальний процес відновили. У стінах закладу навчалися відомий французький художник Василь Хмелюк, письменник Юрій Смолич.
Сьогодні тут знаходиться загальноосвітня школа №1 (вул. Коцюбинського, 39), яка об’єднує понад 500 учнів.
Храм Олександра Невського
Прогулюючись центральною частиною міста, обов'язково завітайте до храму Олександра Невського, що на площі Миру. Місцеві православні приходять сюди з молитвою, а поруч біля церкви є чудові місця для відпочинку. Зелені зони, квіти, лавочки – у дворі затишно та красиво у будь-яку пору.
Храм Різдва Пресвятої Богородиці
Неподалік від Центральної районної лікарні по вулиці Миколи Борецького розміщується храм Різдва Пресвятої Богородиці. За ініціативи місцевого священика тут розмістили чимало історичних пам’яток, які нагадують про звитягу українців, їхнє прагнення до волі, справедливості.
Тут є меморіальні дошки воїнам першої світової війни, героям визвольної війни 1918-1921 рр. Української народної республіки та Української галицької армії, святому новомученику, митрополиту Київському та всієї України, колишньому міському священику та учителю жмеринських гімназій Миколі Борецькому, козацький хрест воїнам-захисникам України та меморіальна дошка виназіднику польової кухні, нашому земляку Антону Турчановичу.