Втративши основний ринок збуту — Росію, сватівський пасічник повністю змінив підхід до роботи. В цьому йому допомогла його донька, яка поставила на потік ціле виробництво — від ароматизованого травами меду до натуральної косметики із бджолопродуктів.
Мова йде про пасіку «Медове джерело». Це сімейний бізнес родини Васильєвих. Власне, і всю роботу вони роблять своїми руками, найманих працівників поки не беруть. Але кажуть: це в планах.
Пасіка у заказнику
У Васильєвих зараз близько 300 вуликів. Пасіка розташована на території заказника Сватівський. Тут ростуть багато кленів та лип, які є гарними медоносами. А ще — ціле різноманіття квітів. Поряд поля — гречка, соняшник, ріпак, гірчиця.
Медовий бізнес у 2017 започаткувала донька господаря пасіки — Оксана Літвінова. За освітою вона фінансист. Тривалий час працювала в банку, пробувала свої сили ще в декілька сферах, але зупинилась на підприємництві і їй це дуже подобається.
Натуральні мед та чай від Оксани Літвінової Svatove.City
— Ідея виготовлення продукції з меду у нас виникла кілька років тому, — каже Оксана. — Тато утримує бджіл. Також він займається збором медц, воску, квіткового пилку та прополісу. А ми фасуємо це все, придаючи привабливого зовнішнього вигляду. В асортименті продукції «Медове джерело»: мед травневий, мед з різнотрав’я. До меду додаємо корицю, куркуму, квітковий пилок, волоські горіхи та сухофрукти. До речі, горіхи та фрукти вирощуємо самі, у садку на пасіці. Продаємо також чай, до складу якого входять лікарські рослини, зібрані на території заказника. Нещодавно почали виготовляти натуральну косметику, яка користується чималим попитом. Це — скраби, антицелюлітні засоби, маски, мило, крем-мило, бальзами для губ та масло для кутикули. А ще сувенірну продукцію — свічки, кошики, скарбнички тощо.
Запрошували в Ізраїль
Оксана каже, що уся їх продукція сертифікована.
— На отримання усіх необхідних паперів йде чимало часу, але без цього ніяк. Ми дотримуємося всіх держстандартів і технічних умов. А ще всю продукцію спочатку випробуємо на собі, а вже потім починаємо продавати. Іноді люди скаржаться, що дорого. Але ж вся наша продукція на 100% натуральна.
Усі трави для ароматизованих медів Васильєви збирають самі. Коли збирали трави для домішок, виникла ідея виготовляти різноманітні чаї.
Оксана каже, що у неї багато нових ідей.
— На виставках іноді підходять і запитують — а чи є у вас те чи інше. Такий попит теж наштовхує на нові винаходи. А взагалі на виставки ми їздимо часто. Так і рекламуємо свою продукцію. Одного разу в Києві нас запросили навіть на міжнародну виставку в Ізраїль, але ми не поїхали, бо це дорого.
Інтернет-магазину сватівський медовий «стартап» поки немає. Продукцію продають через сторінки у Фейсбуці і Інстаграмі.
— Купують з усієї України. Беруть і для подарунків за кордон. Знаю, що наші вироби поїхали в Йорданію, Італію, Польщу, Литву, Японію, Австрію і, навіть, в Індію.
Хочуть експортувати у Європу
Васильєви сподіваються, що скоро їх продукція опиниться і на полицях супермаркетів. Для цього планують нанести штрих-коди на упаковку.
— Але все поступово. У нас поки що маленьке виробництво. Сьогодні робимо все вручну, але, думаю, скоро зможемо купити техніку.
Придивляються сватівські підприємці і до закордонних ринків.
— Європейці цінують не лише смак меду, суттєвим є його ґатунок та зовнішній вигляд, відповідність екостандартам. І їх більше цікавить не оптовий, а фасований мед. А для цього потрібно придбати лінію, яка коштує близько 20 тисяч доларів. Потім облаштувати приміщення. Потрібні ще дозвільні документи, які б відповідали європейським стандартам. Зробити їх також дуже дорого. Але інтерес до нашої продукції є. Пропозиція надходила навіть з Канади.
Оксана каже — на все потрібен час.
— Наш бізнес доволі молодий. Але якщо він буде розвиватися, то в майбутньому плануємо залучити до роботи найманих працівників, а це не тільки робочі місця, а й доходи в бюджет міста Сватове.
А поки Васильєви все роблять власними силами. Навіть вночі, якщо є велике замовлення. Але — їм це подобається.